Motto szkoły: Warto podjąć wysiłek, żeby być lepszym - Jan Paweł II  

Witamy na stronie Zespołu Szkół w Czerśli

Strona główna
Czerśl
Historia szkoły
Patron
English
Plan lekcji i zajęć
Kadra
Stołówka szkolna
Konsultacje
Dokumenty szkolne
Zadania szkoły
Szkoła w obiektywie
SU
Erasmus+
Rekrutacja
Laboratoria przyszłości
Comenius
Zdalne nauczanie
Zawody sportowe
RODO
Dostępność placówki
Kontakt

 

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017


23 czerwca odbyła się uroczystość  zakończenia roku szkolnego 2016/2017 oraz pożegnania pracowników odchodzących na emeryturę. W związku z tymi wydarzeniami w murach naszej szkoły gościliśmy  Zastępcę Wójta Gminy Łuków pana Wojciecha Szczygła.
Pani Dyrektor o wręczenie świadectw, dyplomów oraz nagród uczniom wyróżniającym się w minionym roku szkolnym poprosiła gości. Skierowała również słowa podziękowania do  członków Rady Rodziców.
Świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe z poszczególnych klas otrzymali:

Klasa VI:
Natalia Niewęgłowska – średnia ocen – 5,64; Kucharski Jakub – średnia ocen- 4,91; Gryczka Natalia, Muszyńska Patrycja, Salvatore Monia, Sosnowska Maja– średnia ocen -4,82.

Klasa V: Gabriela Warpas- średnia ocen- 5,3; Patrycja Izdebska, Amelia Płodowska, Roksana Radomyska i Paulina Wawrzyńczak- średnia ocen  – 5,0; Gabriela Warpas- średnia ocen- 5,3; Karolina Chudzik i Amelia Domańska- średnia ocen – 4,9.

Klasa IV: Muszyńska Kornelia – średnia ocen - 4,9; Wiśniewska Zofia- średnia ocen - 5,1.

Uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen 5,0 i wyżej otrzymali stypendium naukowe.
Uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce z  klas I-III otrzymali nagrody książkowe.

Klasa I: Maciej Kazanecki, Wiktor Piotrowski

Klasa II: Iga Konieczna, Jakub Sypulski, Maja Suchodolska, Maksymilian Gajda, Miłosz Płodowski, Kornelia Matyjasek

Klasa III: Gabriela Kachniarz, Julia Dybciak, Jacek Makosz, Kamil Górka, Kinga Bawolska.

Wychowawcy przyznali miano solidnego ucznia. Dyplomy i nagrody rzeczowe otrzymali:

Klasa I – Emilia Krasuska,
Klasa II – Iga Konieczna,
Klasa III – Paulina Zdziebłowska,
Klasa IV – Emilia Rudnicka,
Klasa V – Amelia Domańska,                                                                                                   
Klasa VI – Patrycja Muszyńska                                                                                                   

Patrycja Muszyńska oraz Natalia Niewęgłowska również otrzymały podziękowania za aktywną pracę i poświęcenie na rzecz działalności Samorządu Uczniowskiego.

Nagrodzeni zostali  także uczniowie wchodzący w skład pocztu sztandarowego: Natalia Gryczka, Monia Salvatore, Przemysław Kopeć.

Wzorową frekwencję w minionym roku szkolnym uzyskali: Patrycja Muszyńska, Ksawier Matyjasek, Mateusz Ciołek, Bartosz Swędra, Gabriela Kachniarz, Kacper Wiącek, Jakub Szerszeń, Emilia Krasuska, Kamil Krasuski.

W drugiej części uroczystości żegnaliśmy panie odchodzące w wakacje na emeryturę. Pani Dyrektor, Rada Rodziców, zastępca wójta, uczniowie i przedszkolaki podziękowali pani Zenobii Jakubiak za  37 lat , pani Adeli Kot za 36 lat i pani Zofii Sosnowskiej za 20 lat pracy w naszej placówce. Pani Dyrektor skierowała do każdej z pań ciepłe słowa pełne uznania i wdzięczności za wieloletnią służbę na rzecz dzieci oraz kształtowania pozytywnego wizerunku naszej placówki i wręczyła Nagrody Dyrektora. Przewodnicząca Rady Rodziców podkreśliła, jak wiele pokoleń było pod troskliwą opieką pań. Zastępca wójta podczas swego przemówienia życzył paniom czasu na spełnianie marzeń i miłych chwil w towarzystwie rodziny. Szóstoklasiści zaprezentowali swój  występ artystyczny. W humorystyczny sposób wyjaśnili, co to jest emerytura. Każda z pań otrzymała również osobistą dedykację w formie wiersza i piosenki. Uczniowie i przedszkolaki wręczyli paniom pamiątkowe zdjęcia i kuferki ze słodyczami. Podarunki i upominki panie otrzymały również od koleżanek i kolegów z pracy, Rady Rodziców oraz przedstawiciela Gminy Łuków.

Po uroczystości ogólnoszkolnej odbyły się spotkania z wychowawcami, podczas których między innymi przypomniano o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie wakacji.


Festyn PRZEDSZKOLAKA


Dnia 22.06.2017r. odbył się w naszym przedszkolu Festyn PRZEDSZKOLAKA. Dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno ruchowych prowadzonych przez animatorkę. Największym zainteresowaniem cieszyły się zabawy na dmuchańcach. Puszczane kolorowe bańki mydlane sprawiły dużo radości. W czasie imprezy były również tworzone zwierzaki oraz inne elementy z balonów. Podczas festynu odbył się pokaz mody z kolorowymi, śmiesznymi gadżetami. Zabawnym akcentem imprezy były wyścigi w workach.
Zorganizowane zabawy sprawiły wiele radości i śmiechu przedszkolakom.


Mam Talent


21 czerwca w naszej szkole odbył się po raz trzeci Ogólnoszkolny Konkurs „MAM TALENT”. Dziewiętnastu  uczniów po przejściu eliminacji klasowych zakwalifikowało się do finału konkursu. Dzieci prezentowały swoje talenty w różnych kategoriach: śpiewały solo i w duecie, rysowały, lepiły z plasteliny, recytowały utwory poetyckie, tańczyły i prezentowały wschodnie sztuki walki. W atmosferę konkursu wprowadziły uczestników i widownię dziewczęta z koła tanecznego, które zaprezentowały taniec nowoczesny.  

Jury w składzie: p. Edyta Bany, p. Ewelina Żurawska i p. Marek Kisiel po burzliwych dyskusjach  ogłosiło wyniki, które zaskoczyły wszystkich. Członkowie komisji wybrali zwycięzców z każdej z prezentowanych kategorii:
Taniec – Emilia i Kamil Krasuscy z klasy I
Śpiew – Zuzanna Kachniarz z klasy II
Umiejętności plastyczne – Judyta Jeleń z klasy II
Recytacja – Maja Suchodolska z klasy II

Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki sfinansowane przez Radę Rodziców, a zwycięzcy również dyplomy.
Konkurs zorganizowały opiekunki Samorządu Uczniowskiego z pomocą p. Anny Ciołek.


Podsumowanie osiągnięć sportowych i oszczędzania w SKO


21 czerwca w naszej szkole odbyło się podsumowanie szkolnego roku sportowego. W Gminie Łuków jest 12 szkół podstawowych. W rywalizacji sportowej szkół nasza placówka uplasowała się na VII miejscu. Uczniowie reprezentujący szkołę na zawodach sportowych zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi – piłkami.

Podczas spotkania p. Beata Pilszyk wręczyła nagrody uczniom, którzy systematycznie oszczędzali w SKO.


Dzień Mamy i Taty w klasie III


Dzień Mamy i Taty uczniowie klasy III świętowali 20 czerwca. Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się dużo wcześniej. Dzieci wspólnie z wychowawczynią – p. Zenobią Jakubiak – opracowały scenariusz spotkania,  uczyły się wierszyków i przysłów o mamie i tacie, wybrały okolicznościowe piosenki z elementami ruchu, utrwalały grę melodii na dzwonkach, wykonały upominki i zaproszenia. Wiele godzin poświęciły na naukę poloneza, który w dniu uroczystości wypadł znakomicie. Niejednej mamie zakręciły się w oczach łzy wzruszenia, gdy ich pociechy pięknie i dostojnie prezentowały się w tańcu. Uroczystość składała się z dwóch części. Po występach uczniów odbyło się spotkanie w klasie, gdzie czekał na gości poczęstunek przez nich przygotowany. Wszystkim bardzo smakowały wafelki zrobione przez dziewczynki. Chłopcy wykazali się w ustawieniu stolików i ich udekorowaniu. Miłym zaskoczeniem dla wychowawczyni i dzieci było to, że rodzice tak licznie przybyli na uroczystość. Nie zabrakło również młodszego  i starszego rodzeństwo. Wspólne chwile spędzone  w szkole u progu roku szkolnego  i pierwszego etapu edukacyjnego zapadną w pamięci i w sercach wszystkich uczestników spotkania.


Dzień Edukacji Obywatelskiej w gminie Łuków


O tym, jakie zasady należy zachować, żeby bezpiecznie komunikować się w sieci, jak wygląda wizerunek internauty w sieci, na czym polega zachowanie etyczne oraz jak sprawnie wyszukiwać informacji w Internecie – tego wszystkiego dowiedzieli się uczestnicy Dnia Edukacji Obywatelskiej, który w tym roku odbył się już po raz piąty. Przedstawiciele samorządów uczniowskich ze wszystkich szkół gminy Łuków spotkali się w dniu 20 czerwca w Urzędzie Gminy, by uczestniczyć w warsztatach z edukacji medialnej prowadzonych przez trenerów fundacji Nowoczesna Polska. Praca w grupach obejmowała zagadnienia takie jak: korzystanie z poczty elektronicznej i programów antywirusowych, prowadzenie profili na portalach społecznościowych, zagrożenia w Internecie i sposoby na ich uniknięcie, zasady etycznego działania w przestrzeni internetowej i zasady wyszukiwania informacji w sieci. Temat informacji – zbierania ich, przygotowywania oraz współpracy w kontekście informacji z różnymi jednostkami, przedstawiła uczestnikom wydarzenia dziennikarka Telewizji Master i Katolickiego Radia Podlasie Anna Kupińska.
Spotkanie zakończyło się wręczeniem uczniom przez inicjatora Dnia Edukacji Obywatelskiej - zastępcę wójta Wojciecha Szczygła okolicznościowych pism i upominków.
W Dniu Edukacji Obywatelskiej udział wzięli także wójt Mariusz Osiak, przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Federczyk oraz nauczyciele – opiekunowie samorządów uczniowskich. 
Źródło  : http://www.lukow.ug.gov.pl/index.php?id=20&item=5287

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI: Gryczka Natalia, Muszyńska Patrycja, Niewęgłowska Natalia oraz pani Aneta Połeć.


Karta rowerowa


Tradycyjnie w czerwcu czwartoklasiści przystępują do praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Po wcześniejszych ćwiczeniach i doskonaleniu umiejętności jazdy rowerem oraz zaznajomieniu się z przepisami ruchu drogowego, egzamin praktyczny wszyscy zdali pomyślnie. Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Łukowie bardzo pozytywnie wyrażali się o umiejętnościach dzieci.  Uczniowie usatysfakcjonowani wynikiem egzaminu otrzymali z rąk pani dyrektor Doroty Goławskiej swoje „pierwsze prawo jazdy”- karty rowerowe. Gratulujemy!


IV Gminny Festiwal "MAMO MOJA"


Jakub Sypulski, Zuzanna Kachniarz, Maja Suchodolska uczniowie z klasy 2 oraz Karolina Kozanecka z grupy przedszkolnej „Biedronki” zostali laureatami Festiwalu „Mamo moja”. Na uroczystość, która odbyła się 25 maja w Wólce Świątkowej dzieci przyjechały ze swoimi mamami oraz paniami ze szkoły: Natalią Orzyłowską i Justyną Porębską. 
Jakub, Maja  i Karolina odebrali dyplomy i nagrody w kategorii praca plastyczna- Laurka dla Mamy, zaś Zuzanna zaprezentowała piosenkę „Jak dobrze mamo”, a Maja wiersz- „Wywiad z mamą”. Dziewczynki również zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami oraz gromkimi brawami zebranych na sali gości.
Chociaż nie wszyscy mogli zostać laureatami, to uczniowie z klasy I, II i III oraz  przedszkolaki z naszej szkoły byli najliczniejszą grupą dzieci, która wzięła udział
w Festiwalu.


PIKNIK RODZINNY


14 czerwca wychowawczyni klasy IV p. Anna Ciołek zorganizowała PIKNIK RODZINNY, który odbył się na placu Centrum Integracji Pokoleń w Ryżkach. Rodzice bardzo licznie przybyli ze swoimi dziećmi. Odbyły się wspólne zabawy integracyjne na świeżym powietrzu: „Berek w parach”, zabawy i pląsy w kręgu, mecz piłki nożnej. Dużą popularnością cieszyły się ćwiczenia na siłowni i na placu zabaw.

Rodzice mieli również możliwość obejrzenia inscenizacji w wykonaniu dzieci p.t. „Palenie szkodzi zdrowiu”. Wspólnie śpiewane piosenki „Stokrotka” i „Hej sokoły” pozwoliły rodzicom przypomnieć sobie ich młodzieńcze lata. Po tych atrakcjach na uczestników czekały pieczone kiełbaski oraz łakocie. Razem spędzony czas minął w miłej i radosnej atmosferze.


Festyn Rodzinny w Baczkowie

8 czerwca dwanaście dziewcząt z klas III – VI pod opieką p. Anny Ciołek pojechało do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Baczkowie. Odbył się tam festyn Rodzinny. Dziewczęta uświetniły ten dzień prezentując swoje umiejętności taneczne. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wandowie zaprezentowali program akrobatyczno – sportowy. Naszym dziewczętom bardzo podobał się występ tancerzy z zespołu z Ukrainy. Dla uczestników festynu przygotowano wiele atrakcji. Były zabawy z chustą animacyjną, tańce, zabawy z puszczanymi bańkami, skoki na trampolinach,  dmuchane zjeżdżalnie. Dla odważnych czekała przejażdżka mega wielkim traktorem i motorem. Nie zabrakło również słodkich przekąsek: pączków, pop-cornu, waty cukrowej i napojów. Z wyśmienitymi humorami późnym popołudniem wróciłyśmy do domów.


Bieg po zdrowie …


W miesiącach luty – maj uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą p. Anną Ciołek realizowali Program Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej. Odbyło się 7 spotkań, podczas których uczniowie poznawali walory zdrowego stylu życia, życia bez dymu papierosowego i papierosów. Uczyli się postaw asertywnych. Podczas zajęć dowiedzieli się, że palenie tytoniu jest przyczyną wielu chorób. Na zakończenie realizacji programu prowadząca zajęcia  przeprowadziła  w klasie konkurs plastyczny p. h. „Palenie szkodzi zdrowiu”. Pod takim samym hasłem czwartaki przygotowali inscenizację, którą zaprezentowali uczniom naszej szkoły. Wszystkich uczniów biorących udział w konkursie i w programie p. Ania nagrodziła drobnymi upominkami.


Impreza integracyjna na rzecz osób niepełnosprawnych


7 czerwca już po raz trzeci odbyła się impreza integracyjna na rzecz osób niepełnosprawnych pod hasłem „Z uśmiechem po zdrowie”. Wzięli w niej udział mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach i uczniowie Zespołu Szkół w Czerśli. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji  kabaretu pod tytułem „Z kobietami źle, a bez kobiet jeszcze gorzej” przygotowanego przez pensjonariuszy. Aktorzy w ciekawych strojach zaprezentowali swój talent aktorski. Wiele radości wszystkim uczestnikom imprezy dostarczyła zabawa, podczas której ubieraliśmy „Panią Lato” w kolorowe stroje i rekwizyty. Nie zabrakło również  wspólnych pląsów i tańców. Następnie na wszystkich uczestników czekały pyszne kiełbaski, grzanki z serem  z ogniska oraz ciasteczka. Kolejną atrakcją były zabawy sportowe oraz bańki mydlane. Na zakończenie uczniowie podziękowali za wspólnie spędzony czas oraz przekazali mieszkańcom prezenty – słodkości zebrane w ramach ogólnoszkolnej akcji „Podziel się słodyczami!”. Pełni wrażeń oraz satysfakcji ze wspólnego spotkania wróciliśmy do domów.


Biedronki  na lekcji informatyki


07.06.2017r. grupa „Biedronki”  była gościem na lekcji informatyki w klasie pierwszej. Biedroneczki na początku  poznały zasady korzystania z pracowni komputerowej oraz zasady właściwego zachowania się podczas korzystania z komputerów. Następnie klasa pierwsza uczyła się malować tęcze w programie Paint za pomocą narzędzia jakim jest spray. Biedronki bardzo bacznie obserwowały pracę starszych kolegów, a następnie samodzielnie próbowali wykonać takie same zadanie jak starszaki. Sześciolatkom bardzo podobały się zajęcia, zadowolone wróciły do swojej sali.


Dzień Dziecka Uczniów klasy V i IV z rodzicami


1 czerwca uczniowie klasy V i kilku uczniów klasy IV pod opieką p. Małgorzaty Biaduń i p. Ewy Kościuk oraz trójki rodziców wybrali się na wycieczkę pociągiem do Siedlec. Już na początku podróży spotkała nas miła niespodzianka: PKP z okazji Dnia Dziecka sprezentowała tego dnia dzieciom do lat 16 darmowy przejazd. Dzięki temu mogliśmy świętować przy wspólnym posiłku za pieniążki zebrane na wycieczkę.
Po spacerze ulicami Siedlec i krótkim odwiedzeniu Katedry postanowiliśmy zjeść pizzę. Ustaliliśmy, że będzie to Brofaktura. Najpierw miło zaskoczyło nas ładnie przygotowane pomieszczenie. Później kolejna niespodzianka – duży wybór menu. Większość z nas po raz pierwszy spotkała się z pizzą z owocami… Następnie dzieci zupełnie za darmo mogły sprawdzić się w roli kucharza i samodzielnie przygotować naleśniki z dowolnymi owocami oraz udekorować je bitą śmietaną.
Wiele osób, korzystając z tego, że wycieczkowiczom towarzyszył syn nauczycielki, który jest fotografem, starało się jak najpiękniej pokazać w obiektywie.
Tyle miłych niespodzianek, a tu została jeszcze długo oczekiwana wizyta w Escape Room, gdzie spędziliśmy około 2 godzin. Przeżyliśmy tam moc niezapomnianych wrażeń. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i poprzez odpowiednio zainicjowane przez właścicielkę  rozwiązywanie zagadek oraz współpracę w grupie, by wydostać się z pokoju, mieli okazję sprawdzić umiejętność kreatywnego myślenia i poznania się w nowych sytuacjach. Zadania dla grup były przemyślane i dostosowane do wieku uczestników. Uczniowie bawili się rewelacyjnie. Chcą powtórzyć wizytę, by móc wcielić się w bohaterów historii przygotowanej w każdym z pokojów.
Po emocjonującej przygodzie w Escape Room udaliśmy się do  Pałacu Ogińskich i dalej spacerem na stację PKP, by między innymi poszerzyć wiedzę o architekturze i  legendach Siedlec na tle historii naszego regionu. Na stacji PKP w Łukowie pełni nowych doznań rozstaliśmy się. Na pamiątkę przy widowni oczekujących swoich pociech rodziców wykonaliśmy sobie zdjęcia, by móc jak najdłużej zatrzymać radosny klimat wycieczki i pozytywne emocje.
Dziękujemy za towarzyszenie w wycieczce rodzicom: p. Annie Chudzik, p. Irenie Radomyskiej, p. Agnieszce  Rudnickiej  oraz p. Iwonie i Mariuszowi Biaduń.


Uczniowie klasy V z rodzicami i wychowawczynią

na pikniku rodzinnym w Starej Gąsce


Rodzice wraz z  wychowawczynią zorganizowali uczniom klasy V ognisko, które było okazją do integracji zespołu klasowego oraz rodziców. Uczestnicy spotkali się w otoczeniu pięknego, wiejskiego krajobrazu w Starej Gąsce.

Dzieci pod czujnym okiem rodziców same zorganizowały sobie gry i zabawy, wykorzystując dostępne przybory.  Rodzice z wychowawczynią rozpalili ognisko, przygotowali kiełbaski i smakołyki dla swoich pociech.  Okazało się, że bez komputera i telefonu przy niewielkim wkładzie finansowym w otoczeniu rodziny i kolegów oraz koleżanek z klasy można miło spędzić czas. Wychowawczyni składa gorące podziękowania Rodzicom uczniów klasy V za aktywne włączenie się w organizację imprez klasowych na rzecz integracji zespołu.


Uczniowie klas I - III - w dniu swojego święta


1 czerwca - Dzień Dziecka, uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami: Zenobią Jakubiak, Beatą Pilszyk, Justyną Porębską oraz panią Natalią Orzyłowską spędzili bardzo aktywnie podczas pobytu w Deskaj Parku w Łukowie. Dzieci rozwijały swoja sprawność fizyczną pokonując liniowe tory przeszkód. Dla niektórych uczestników był to też moment przełamania strachu, niepewności i lęku poruszania się na wysokości. Przeszkody wymagały od uczniów skupienia uwagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a przede wszystkim dostarczyły ogromnej dawki dobrej zabawy.

Gwiazdą dnia niewątpliwie była Ami. Piękna suczka rasy pudel królewski. Dzieci z wielkim entuzjazmem włączyły się do zajęć z dogoterapii, które poprowadziła pani Monika Kozłowska. Przypomniały sobie, jak należy odczytywać mowę ciała zwierząt, a także co zrobić przeczuwając zagrożenie ze strony rozzłoszczonego psa. Ami zabrała uczniów na krótki spacer, a następnie zaprezentowała swoje popisowe sztuczki i umiejętności. Niezwykle cierpliwie znosiła pozowanie do zdjęć, przytulanie i głaskanie przez 48 par rączek dzieci.

Zapas energii dostarczyły dzieciom mistrzynie kuchni polowej panie: Anna Jeleń, Hanna Sypulska, Barbara Szerszeń- mamy uczniów klasy II. Grillowane kiełbaski smakowały i znikały z talerzy błyskawicznie.

Na zakończenie gromkim - DZIĘKUJEMY!, uczniowie wyrazili swoja wdzięczność wszystkim organizatorom spotkania i bezpiecznie wrócili do swoich domów, gdzie na pewno czekały ich kolejne miłe chwile i niespodzianki przygotowane przez rodziców.


Wycieczka do Warszawy klasy III


Dnia 29  maja 2017 roku odbyła się wycieczka autokarowa do Warszawy uczniów klasy III, w której uczestniczyło również 15 rodziców. Przewodnikiem była wychowawczyni – Zenobia Jakubiak. Najpierw wszyscy podziwiali Pałac Kultury i Nauki z zewnątrz, a potem zachwycali się panoramą miasta z Tarasu Widokowego, znajdującego się na XXX piętrze. Kolejnym miejscem  zwiedzania było Stare Miasto. Uczestnicy wycieczki zachwycali się starymi kamieniczkami, wąskimi uliczkami, murami obronnymi, Barbakanem. Wielkie wrażenie wywarł na dzieciach pomnik Małego Powstańca oraz Powstania Warszawskiego. Dzieci podziwiały warszawską Syrenkę na Rynku i Kolumnę Zygmunta na Placu Zamkowym. Zarówno dorosłych, jak i dzieci urzekły wnętrza Zamku Królewskiego. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach cukierniczych w Fabryce Lizaków na ulicy Mariensztat oraz poznawali legendy warszawskie na ulicy Krzywe Koło. Zmęczeni całodniowym spacerem po ciekawych zakątkach stolicy wszyscy chętnie odpoczywali w McDonald's. Wycieczka była ciekawa i udana. Na długo pozostanie w pamięci uczestników.


Biwak klasy VI


Dzień Dziecka najstarsi uczniowie naszej szkoły postanowili spędzić właśnie w jej murach. Chyba nikt nie spodziewał się, że w szkole „po godzinach” może być tak przyjemnie.
Szóstaki spotkanie rozpoczęli od zabawy w podchody w pobliskim lesie. Niektórzy uczestniczyli w tej zabawie pierwszy raz. Uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny: damską i męską. Drużyna dziewcząt wraz z wychowawczynią ruszyła w pogoń za chłopakami, którzy pod „wodzą” pana Sławomira Niewęgłowskiego ukryła się w leśnych chaszczach. Potem nastąpiła zmiana. Obydwie drużyny wykazały się sprytem i ich poszukiwania zakończyły się sukcesem. Nagrodą był spacer na lody do pobliskiego sklepu.
Przed kolacją uczniowie postanowili zrelaksować się na szkolnym boisku grając w piłkę. Rozgrywki przerwał przyjazd samochodu ze smacznymi pizzami, które w błyskawicznym tempie zniknęły ze stołów. Na deser było przygotowane przez panią Barbarę Augustyniak pyszne ciasto owocowe.
Wieczór uczestnicy biwaku spędzili oglądając jedną z części Piratów z Karaibów. Następnie sami wyruszyli na poszukiwanie skarbu, który na terenie szkoły ukryła pani Aneta Połeć. W kompletnych ciemnościach, korzystając jedynie z latarek i kierując się wskazówkami zapisanymi po angielsku na karteczkach ukrytych w różnych miejscach, nie bez trudu, ale dotarli do skarbu.
Nocna dyskoteka i zabawa w Zgadnij kto to? były ostatnimi atrakcjami biwakowego popołudnia i nocy, która dla niektórych okazała się być bezsenna. Ci którzy wpadli w objęcia Morfeusza, poczuli na swych ustach smak pasty do zębów.
Szóstoklasiści chyba po raz pierwszy opuszczali szkołę niechętnie i pełni wrażeń,  wrócili do domów, aby w nich świętować swój dzień.
Za pomoc nad bezpiecznym przebiegiem biwaku wychowawczyni dziękuje rodzicom: pani Barbarze Augustyniak, pani Ewie Bartoszewskiej i panu Sławomirowi Niewęgłowskiemu.


Biwak uczniów klasy IV


W ramach organizacji Dnia Dziecka uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą p. Anną Ciołek i trojgiem rodziców pojechali na biwak do Woli Okrzejskiej. Nauczycielka szkoły podstawowej p. Aleksandra Stonia ze swoimi wychowankami klasy IV bardzo gorąco nas przyjęła. W dniu przyjazdu (27.05.2017 r. sobota) dzieci integrowały się w czasie zabaw. Podczas pobytu w Woli okrzejskiej uczestniczyliśmy w XXV ZLOCIE SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH. Po części oficjalnej i występach na uczestników zlotu czekało bardzo dużo atrakcji, m.in.: strzelanie z łuku i  z karabinu do celu, rzucanie podkowami do celu, malowanie farbami na płótnie, wybijanie młotem monet. Ciekawą formą plastyczną były odlewy z gipsu oraz wypalanie popiersia pisarza H. Sienkiewicza. Kolega z klasy Bartek Swędra przebrany  za Rzymianina dumnie pozował do zdjęć oraz przechadzał się alejkami parku przy muzeum.

Wielu z nas po raz pierwszy oglądało rekonstrukcję wydarzeń opisanych przez H. Sienkiewicza w książce „Potop”. Podczas zwiedzania muzeum laureata Nagrody Nobla wysłuchaliśmy koncertu fortepianowo – skrzypcowego w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. Wieczorem przy ognisku były śpiewy i pląsy. Pomimo kilku godzin spędzonych na terenie muzeum nie chodziliśmy głodni. Organizatorzy zlotu zadbali o gorące posiłki, herbatę, ciasto. Pałaszowaliśmy grochówkę, szaszłyki, karkówkę z grilla oraz tradycyjne kiełbaski. Z wyśmienitymi humorami udaliśmy się na nocleg.

Przed snem wspólnie śpiewaliśmy piosenki i gawędziliśmy  do późnych godzin nocnych. Rano czekało na nas przepyszne śniadanie przygotowane przez rodziców. Odbyły się wspólne gry i zabawy na boisku szkolnym i placu zabaw. Czas szybko mijał i przyszła pora rozstania. Podziękowaliśmy gospodarzom za wspólnie spędzony czas  w Woli Okrzejskiej. Po pożegnaniu udaliśmy się na cmentarz i kopiec H. Sienkiewicza w Okrzei.

Wychowawca p. A. Ciołek składa serdeczne podziękowania rodzicom: p. Małgorzacie Michnie, p. Agnieszce Stolarczyk i p. Halinie Wiśniewskiej za pomoc podczas wyjazdu. Z relacji dzieci wynika, że wyjazd był bardzo ciekawy i udany. Dostarczył wszystkim wiele pozytywnych wrażeń i nowych wiadomości.

 


Ostrzeżenie!

Dyrektor Zespołu Szkół w Czerśli informuje, iż w sąsiednich miejscowościach zdarzały się sytuacje proponowania podwiezienia dzieci przez obce, podejrzane osoby.

Podejrzanym samochodem może być czerwony Peugeot o początkowym numerze rejestracyjnym: LRA

W związku z tym apelujemy o wzmożenie czujności i opieki nad dziećmi, przeprowadzenie z nimi rozmów oraz monitorowanie ich pobytu poza domem.


Dzień Dziecka i Dzień Rodziny w grupie "BIEDRONKI"


Grupa „Biedronki” 01.06.2017 r. Dzień Dziecka obchodziła razem z Dniem Rodziny w Świdrach. Na początku odbyła się część artystyczna. Dzieciaki pięknie wyrecytowały wierszyki i zaśpiewały piosenki dla swoich rodziców. Dowodem wdzięczności przedszkolaków były również własnoręcznie pomalowane szklanki oraz pyszny tort, którym wszyscy się zajadaliśmy. Dzieciaki miały mnóstwo atrakcji: m.in. gościliśmy animatorkę do malowania twarzy i skręcania baloników, pompowańce. Dzieciaki miały również możliwość wykazania się w konkurencjach sportowych zorganizowanych przez tatę Aleksandry Całki. Rodzice przygotowali pyszny poczęstunek w formie grilla i różnych słodkości za co bardzo serdecznie dziękujemy. Zabawy i śmiechu było co niemiara. Wszyscy zmęczeni ale szczęśliwi powróciliśmy do swoich domów.


KOCHANYM MAMOM - uczniowie klasy 2


26 maja to data, która jest bliska sercu każdemu dziecku. W tym dniu dzieci mają okazję w wyjątkowy sposób podziękować swoim najukochańszym Mamom za to, że kochają, troszczą się, wybaczają, za to - że są.

Wdzięczność za dar macierzyństwa postanowiły okazać Mamy. Przygotowały niespodziankę swoim pociechom, zapraszając je do Centrum Rozrywki Arkabos.
Gra w kręgle dostarczyła wiele zabawnych emocji. Współzawodnictwo Mam i dzieci wywoływało gromki śmiech wśród wszystkich. Nie zabrakło również życzeń wyśpiewanych najdroższym Mamom przez dzieci oraz słodkiego tortu – a nawet dwóch! Oczywiście na zakończenie nie zabrakło przysmaku drugoklasistów – przepysznych lodów.


  Podsumowanie szkolnego konursu

pod hasłem „Co nam daje las?”


Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 31 maja. Jego celem było zapoznanie uczniów z rolą lasów, jakie pełnią one w przyrodzie i dla człowieka. Uczniowie klas I – III mieli wykonać plakat dowolną techniką plastyczną, zaś klas IV – VI prezentację multimedialną w programie PowerPoint. Na konkurs zgłoszonych zostało 11 prac. Komisja dokonująca oceny  brała  pod uwagę  następujące kryteria: oryginalność pomysłu, estetykę wykonania oraz integralność pracy z tematem.  Nagrodzeni i wyróżnieni  zostali następujący uczniowie:
- z klas I – III:
I miejsce – Matylda Sosnowska kl. III,
II miejsce – Michał Wołoszka kl. I,
III miejsce – Natalia Goławska kl. I,
wyróżnienia – Julia Dybciak kl. III i Julia Grzywacz kl. III,
- z klas IV – VI:
I miejsce – Aleksandra Dybciak kl. IV,
II miejsce – Paulina Wawrzyńczak kl. V,
III miejsce – Emilia Rudnicka kl. IV. 
Wymienieni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Pozostali uczestnicy pamiątkowe podziękowania oraz drobne nagrody pocieszenia.

Konkurs był współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach  Gminy Łuków”.


Zajęcia otwarte w grupie „BIEDRONKI”


16.05.2017r. w grupie „Biedronki” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem zajęć były Owady. Dzieci zapoznały się z cyklem rozwojowym motyla, utrwaliły wiadomości dotyczące wartości odżywczych miodu oraz znaczenia pszczół w przyrodzie. Wszystkie przedszkolaki angażowały się w zabawy ruchowe, muzyczne i słuchowe. Biedronki chętnie odpowiadały na pytania dotyczące treści opowiadania Majowe dziwy. Swoją wiedzę dzieci utrwaliły w kartach pracy.


,,Czyste powietrze wokół nas"


W II semestrze dzieci z grupy przedszkolnej „Biedronki” przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego programu przedszkolnej edukacji antynikotynowej ,,Czyste powietrze wokół nas".
Celem programu było:
- zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym
- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu
- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

W przedszkolu odbyły się cykle 5 zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci, które obejmowały tematykę pozwalającą uczestnikom poznać czynniki mające wpływ na zdrowie, dostrzec szkodliwość palenia tytoniu i skutki działania dymu tytoniowego na organizm ludzki oraz pozwoliły przyjąć właściwą postawę wobec zagrożenia nikotynowego /biernego palenia/. Realizacja programu oparta była na aktywizujących formach i metodach pracy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, wykazywały duże zainteresowanie, chętnie współpracowały w zabawach ruchowych i zajęciach plastycznych. Dodatkowo w ramach realizacji zagadnień programu przedszkolaki wspólnie z rodzicami wykonali pracę na temat szkodliwości dymu papierosowego na organizm ludzki. Podsumowaniem programu były zajęcia na których dzieci śpiewały piosenkę o Dinusiu, rozwiązywały quizy, zagadki, gdzie mogły wykazać się zdobytą wiedzą.


„TOYOTA DREAM CAR ART. CONTEST”

KONKURS MIĘDZYNARODOWY – podsumowanie


Uczniowie z naszej szkoły już po raz kolejny uczestniczyli w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Toyota Dream Car Art. Contest pod hasłem „Samochód marzeń”.

Tematem 11 edycji międzynarodowego konkursu plastycznego jest „Samochód Twoich marzeń”. Organizatorzy zapraszali do udziału w konkursie dzieci i młodzież do 16 roku życia. Prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: do 8 lat, 8 – 11 lat oraz 12 – 15 lat. Konkurs przeprowadzono dwuetapowo, etap I krajowy w którym nagrodzone zostały trzy prace w każdej kategorii wiekowej. Laureaci etapu krajowego zostali zakwalifikowani do teapu międzynarodowego. Z naszej szkoły zostały wyróżnione prace dwóch uczennic: Moniki Gromady i Pauliny Wawrzyńczak, które otrzymały wiele ciekawych nagród, a jedną z nich m.in. była przejażdżka toyotą oraz udostępnienie samochodu rodzicom dziewczynek na weekend. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz breloczek z wizerunkiem własnej pracy.

Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom, gratulujemy osobom wyróżnionym.


    Walory przyrodniczo – turystyczne Roztocza


W związku z realizacją zadań z zakresu edukacji ekologicznej 46 uczniów naszej szkoły w dniach 18-19 maja wzięło udział w dwudniowym wyjeździe na Roztocze. Spotkanie z przyrodą tego pięknego zakątka Lubelszczyzny rozpoczęliśmy w Szczebrzeszynie, w którym zobaczyliśmy pomnik chrząszcza oraz galerię w synagodze. Następnie dotarliśmy do Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie wzięliśmy udział w lekcji multimedialnej zatytułowanej „W krainie jodły, buka i  tarpana” oraz spacerze nad stawy „Echo”. Kolejnym punktem naszego wyjazdu był Krasnobród. W Krasnobrodzie zwiedziliśmy kościół na wyspie, kaplicę na wodzie,  pomnik szarańczy, ptaszarnię oraz Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne z ekspozycjami etnograficznymi i przyrodniczymi.  Drugi dzień wyjazdu spędziliśmy w Zamościu. Podczas lekcji multimedialnej w Muzeum Prochownia poznaliśmy historię tego miasta. Następnie odwiedziliśmy ogród zoologiczny, mostek zakochanych i Muzeum Martyrologii „Rotunda”. Panoramę miasta podziwialiśmy z wieży z tarasem widokowym przy kolegiacie zamojskiej.

Uczniowie wrócili do domu pełni wrażeń. Zwiedzili wiele ciekawych miejsc, poszerzyli wiedzę o florze, faunie i historii Roztocza.

Realizacja zadania została współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach  Gminy Łuków”.


Konkurs fotograficzny


Lokalna Grupa Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” ogłasza konkurs fotograficzny pn. „Gmina Łuków – dzieje przyrody w obiektywie”.

 Regulamin konkursu: kliknij tutaj!!!


VII ARTYSTYCZNY TURNIEJ
„ZWIERZĘTA NASZYMI PRZYJACIÓŁMI”


18 maja 2017 r. grupa „Biedronki” w składzie: Blanka Bosek, Alicja Niewęgłowska, Przemysław Wiącek, Maciej Molenda reprezentowała nasze Przedszkole na VII turnieju artystycznym pt. „Zwierzęta naszymi przyjaciółmi” organizowanym w Łazach. Drużyny musiały wykazać się zdolnościami muzycznymi, plastycznymi, sportowymi oraz wiedzą dotyczącą życia niektórych zwierząt. Dzieciaki z naszego Przedszkola zaprezentowały się śpiewając utwór „Wszystkie dzieciaki kochają zwierzaki”. W nagrodę za wspaniały występ „Biedronki” otrzymały puchar, dyplom oraz inne nagrody. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem oraz wspólną zabawą na placu przedszkolnym. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do występu oraz ich dowóz.


„JESTEM BEZPIECZNY” KONKURS WIEDZY PREWENCYJNEJ


9 maja odbył się etap gminny Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem Bezpieczny” organizowanego przez KPP w Łukowie. Jest to już XVII edycja programu adresowanego do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w swym codziennym życiu, rozwijanie postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie różnych niebezpieczeństw. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

Szymon Konieczny – kl. IV

Patrycja Izdebska – kl. V

Jakub Kucharski – kl. VI

Eliminacje przeprowadzono w formie testu, który składał się z 20 pytań. Nasi uczniowie zajęli III miejsce, wykazując się dobrą znajomością zasad bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zagrożeniami wynikającymi z używania substancji psychoaktywnych, a także wiedzą z zakresu prawa i działania służb. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, które sponsorowane były przez Gminę Łuków. Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podkom. Leszek Dołęga gratulował zwycięskim drużynom i życzył osiągania dalszych sukcesów.


Turniej wiedzy o Unii Europejskiej


9 maja cztery  dwuosobowe zespoły z klas IV – VI wzięły udział w szkolnym turnieju wiedzy o Unii Europejskiej. Uczestnicy turnieju usłyszeli 13 pytań wśród których należało rozpoznać fragment usłyszanego hymnu, budynek przedstawiony na zdjęciu, flagę, język w jakim wybrzmiało usłyszane zdanie. Rywalizacja była wyrównana i o zdobyciu poszczególnych miejsc zdecydowały pojedyncze punkty.

 Ostatecznie I miejsce zajęli  Wiktor Konieczny i Przemysław Kopeć , II miejsce przypadło w udziale Natalii Niewęgłowskiej i Moni Salvatore, III miejsce zdobyły Natalia Jezierska i Paulina Wawrzyńczak .


Bezpiecznie na wsi


9 maja nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnych eliminacji do konkursu plastycznego „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”.
Nagrodzone prace zostały przekazane do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łukowie.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Julia Dybciak
II miejsce – Amelia Domańska
III miejsce – Aleksandra Dybciak
Wyróżnienie – Jakub Szerszeń


Patriotycznie, majowo i radośnie…


28 kwietnia 2017 roku społeczność szkolna uczciła patriotyczne święta majowe. Każdy tego dnia przyszedł do szkoły w galowym stroju i z kotylionem. Uczniowie klasy V  wraz ze szkolnym chórem pod opieką pań: M. Biaduń, Z Jakubiak i A. Czerskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli, dlaczego obchodzimy Święto Pracy, Święto Flagi i 226 Rocznicę  Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na czwartej godzinie lekcyjnej uczniowie i przedszkolaki uczestniczyli w akademii, która rozpoczęła się wprowadzeniem SZTANDARU i wspólnym zaśpiewaniem hymnu.

Uroczystości towarzyszył  podniosły nastrój, którego dodawała okolicznościowa dekoracja w biało-czerwonych barwach.


Uczestnictwo w Festiwalu Papieskim  ,,Barka” w Gminie Łuków


Uczniowie  klasy V: Paulina Wawrzyńczak i Kuba Fijał przygotowani przez p. Małgorzatę Biaduń uczestniczyli w Festiwalu Papieskim ,,Barka” w Gminie Łuków. Do konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II przygotowywały się trzy uczennice z klasy V: Karolina Chudzik, Amelia Domańska i Paulina Wawrzyńczak. W eliminacjach szkolnych zwyciężyła Paulina Wawrzyńczak, która wzięła udział w Gminnym Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II 2017. Kuba Fijał podczas Festiwalu Papieskiego ,,Barka”, który w tym roku odbył się w Kościele Parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa  w Zarzeczu Łukowskim, zarecytował wiersz Jana Pawła II pt. ,,Myśli człowieka”. Uczestnictwo w Festiwalu Papieskim ,,Barka” w Gminie Łuków  dostarczyło  naszym uczniom wielu niezapomnianych przeżyć. W tym roku każdy uczestnik festiwalu otrzymał na pamiątkę dyplom oraz statuetkę z podobizną Jana Pawła II.


Podróż LOKOMOTYWĄ…


26 kwietnia dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe gościły w Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach. Podczas spotkania uczniowie klas I-III zaprezentowali  występ artystyczny. Ku zdziwieniu widowni na scenę wjechała lokomotywa, która zabrała wszystkich mieszkańców i pracowników w świat wiersza Juliana Tuwima. „Mali podróżnicy” wcielili się w bohaterów utworu „Lokomotywa”. Dopełnieniem występu były pomysłowe stroje, rekwizyty oraz zabawy ruchowe. Na zakończenie dzieci otrzymały podziękowania i gromkie brawa. Po raz kolejny spotkanie okazało się wyjątkowo udane.


Konkurs recytatorski pt. "DZIEŃ ZIEMI - Z EKOLOGIĄ NA TY"


W naszym przedszkolu 24 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy Dzień Ziemi. Konkurs recytatorski pt. „Dzień Ziemi - z ekologią na Ty” był świetną okazją do rozwijania talentów, które były prezentowane przez dzieci z wszystkich grup przedszkolnych. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie u najmłodszych wiedzy na temat środowiska naturalnego i jego ochrony w oparciu o poezję dziecięcą. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu oraz piękne zielone stroje. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.


Dzień Ziemi


Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Z tej okazji uczniowie klasy szóstej i czwartej we współpracy ze szkolnym chórem zaprezentowali kolegom, koleżankom, przedszkolakom i wszystkim nauczycielom przedstawienie pt. „Ziemia - wyspa zielona”. W trakcie przedstawienia najmłodsi widzowie, poprawnie odpowiadając  na zadawane zagadki,  zdobywali tytuł „Młodego Ekologa”. Wszyscy zebrani dowiedzieli się również, w jaki sposób na co dzień  postępować, aby jak najlepiej chronić przyrodę.

Realizacja zadania została współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach  Gminy Łuków”.


Grupa teatralna „Mali Artyści” w przedstawieniu pt.
„NADESZŁA WIOSNA PIĘKNA I RADOSNA”


Wiosna to piękna pora roku, z nadejściem, której cały świat budzi się do życia. Chcąc uczcić jej przyjście, dzieci z grupy przedszkolnej „Biedronki” przygotowały i zaprezentowały przedstawienie teatralne pt. „Nadeszła wiosna piękna i radosna”. Mali aktorzy z dużym zaangażowaniem wczuli się min. w role bociana, biedronki, jeżyka, motylka, jaskółki, żabki, słoneczka, wiatru, Marzanny i Pani Wiosny. Uroku inscenizacji dodały śpiewane przez wychowanków  wiosenne piosenki, które napełniły wszystkich radosną atmosferą. Dopełnieniem występu były przepiękne stroje, rekwizyty oraz dekoracja. Mali aktorzy za swój występ otrzymali gromkie brawa i drobne słodkości oraz upominki. Na przedstawienie zaproszono rodziców, młodsze grupy przedszkolne oraz uczniów szkoły podstawowej kl. I-III. Przedstawienie przygotowały pani Edyta Bany i pani Aneta Łazuga, które serdecznie dziękują rodzicom za przygotowanie strojów na przedstawienie.


Wycieczka przedszkolaków do „Pijalni Czekolady Wedel”,

„Manufaktury cukierków” i placu zabaw „Kolorado”


29 marca przedszkolaki wybrały się wspólnie z wychowawczyniami na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem zwiedzania była „Pijalnia Czekolady Wedel”, w której odbyły się warsztaty dla dzieci. Tam przedszkolaki poznały historię i proces powstawania czekolady, mogły dotknąć owoców kakaowca, następnie próbowały czekoladowych koktajli z bitą śmietana i kolorowymi lentylkami, a na zakończenie samodzielnie ozdabiali białą czekoladą pierniczki. Kolejnym przystankiem naszej wycieczki była „Manufaktura cukierków”, w której odbył się pokaz ręcznej produkcji cukierków, który bardzo podobał się dzieciom i wzbudził wielkie zainteresowanie. Ostatnim przystankiem naszej wędrówki po stolicy był plac zabaw „Kolorado”. Dostarczył dzieciom wiele radości ze wspólnej zabawy. Ogromne zjeżdżalnie, basen z piłeczkami, ścianki wspinaczkowe, tunele oraz wyrzutnie piankowych piłeczek były najlepszą niespodzianką i atrakcją dla dzieci. Zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domu. Organizatorem wycieczki była pani Aneta Łazuga. 

 


Roztocze – kraina jodły, buka i tarpana


Zajęcia warsztatowe promujące Roztocze zostały przeprowadzone z uczniami klasy szóstej. 30 marca uczniowie dowiedzieli się, jak będzie przebiegała trasa wyjazdu do krainy jodły, buka i tarpana oraz, jakie osobliwości przyrodnicze Roztoczańskiego Parku Narodowego będziemy poznawać podczas planowanej  wyprawy ekologicznej. Uczniowie wypróbowali zakupione kompasy i lornetki, które zabierzemy ze sobą na wyjazd.

27 kwietnia na lekcji przyrody poruszającej temat groźnego zjawiska wypalania traw, z powodu którego często płoną lasy, uczniowie poznali, jak wielkie znaczenie dla przyrody mają  leśne ekosystemy.

Realizacja zadania została współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach  Gminy Łuków.


Program „Szkolny Klub Sportowy”


Nasza szkoła przystąpiła do realizacji Programu „Szkolny Klub Sportowy”. Program ma na celu umożliwienie dzieciom podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej i rekreacyjnej w czasie wolnym (w miesiącach luty – czerwiec).

Zajęcia sportowe prowadzi p. Anna Ciołek. Odbywają się one z podziałem na grupy wiekowe. Grupę A stanowią uczniowie klas II – III (20 uczestników), grupę B tworzą uczniowie klas IV – VI (20 uczestników).
Plan zajęć:
Grupa A – Wtorek godz. 1230 - 13
30

              Czwartek godz. 1230 - 1330

Grupa B – Poniedziałek godz. 1335-1435

               Wtorek godz. 1335-1435


   Zapraszamy na Roztocze


W ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach  Gminy Łuków” w maju dla klas IV-VI planowany jest w naszej szkole dwudniowy wyjazd na Roztocze. Chętni uczniowie z klasy V wzięli udział w warsztatach, na których wykonali plakat promujący ten region Lubelszczyzny. Na plakacie umieścili ilustracje miejsc, które chcieliby zwiedzić podczas majowego wyjazdu.

Realizacja zadania została współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach  Gminy Łuków”.


Rodzicu!
Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka w sieci!


"Niebieski wieloryb" dotarł już do Polski. Sprawdź, czy Twoje dziecko miało z nim już kontakt! Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, ostrzeżeniami i radami zawartymi w poniższych linkach: Elementarz dla rodziców - https://www.upc.pl/pdf/insafe_dla_rodzicow.pdf, broszura.


WITAJ WIOSNO


Po długiej i mroźnej zimie wszyscy z utęsknieniem oczekujemy przyjścia wiosny. Każdego dnia obserwujemy pogodę i przyrodę. Wiosna bowiem kojarzy nam się z przylotem bocianów, śpiewem ptaków, kwitnieniem bazi i leszczyny, pojawieniem się przebiśniegów i krokusów.

Dnia 21 marca następuje zrównanie dnia z nocą i ten dzień uważany jest za początek wiosny. W związku z tym przedszkolaki i uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby przepędzić zimę. Głośnymi okrzykami i rózgą wyganialiśmy zimową pannę- Marzannę, która niechętnie nas opuszczała. Wiosna także się wzbraniała przed nadejściem, ale dzieci radośnie ją zaprosiły i przekonały  do pozostania, rozwiązując wiosenne zagadki. Tego dnia  dzieci i nauczyciele włożyli specjalne stroje, Wiosna bowiem zapowiedziała swoje nadejście pod warunkiem, że wszyscy wykażą się znajomością literatury. Gdy przekroczyła próg naszej szkoły, powitał ją korowód barwnych postaci z bajek, baśni, wierszy i opowiadań. Wraz z Wiosną wyruszyliśmy w kolorowym pochodzie do Ryżek i Czerśli, aby ostatecznie pożegnać się z zimą. Dzieci zabrały ze sobą wiosenne transparenty oraz gaiki-maiki. Panna Marzanna została utopiona w stawie. Wszyscy mamy nadzieję, że wiosna pozostanie z nami.


„KAPELUSZ PANI WIOSNY”

17 marca nastąpiło w naszym przedszkolu rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. KAPELUSZ PANI WIOSNY, zorganizowanego przez panią Anetę Łazugę. Wzięły w nim udział przedszkolaki razem ze swoimi rodzicami. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Dzieci wraz z rodzicami wykazali się wspaniałą inwencją twórczą i wykonali piękne kapelusze symbolizujące nadchodzącą wiosnę. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i słodkości, laureaci zaś dyplomy i drobne upominki.


ZAPISY DO PRZEDSZKOLA  IM. JANA III SOBIESKIEGO W CZERŚLI
NA ROK SZKOLNY 2017/2018
OD 1 MARCA  DO 20 MARCA 2017 ROKU


Przedszkole im. Jana III Sobieskiego w Czerśli oferuje:

- opiekę nad dziećmi w godz. 7 -16 w trzech grupach wiekowych

 - dobrze wyposażone sale

 - wykwalifikowaną kadrę

 - bezpłatne zajęcia z języka angielskiego i rytmiki

 - możliwość korzystania z wyżywienia (śniadania i obiady)

 - miejsce zabaw wewnątrz budynku oraz bezpieczny plac zabaw na zewnątrz

ZAINTERESOWANYCH RODZICÓW ZAPRASZAMY

WNIOSKI O PRZYJĘCIE W SEKRETARIACIE LUB  Kliknij link


Dzień Kobiet


Dnia 8 marca męska część naszej społeczności szkolnej pamiętała o Dniu Kobiet. Z tej okazji odbyło się ogólnoszkolne spotkanie na sali gimnastycznej. W szkole pojawiła się telewizja śniadaniowa „ Pytanie na dzień dobry”. W ramówce programu znalazły się: wywiad z mężczyznami na temat roli kobiet w ich życiu, scenka z polskiego domu, prezentacja mody i utwory muzyczne związane z kobietami. W większość ról  damskich wcielili się chłopcy, wykazując się niezwykłym talentem aktorskim. Ich gra  zrobiła ogromne wrażenie na publiczności, za co otrzymali gromkie brawa. Dziewczynki w podziękowaniu za przygotowanie uroczystości, zadedykowały im swój pokaz umiejętności koordynacji ruchowej. Na zakończenie spotkania chłopcy obdarowali wszystkie panie tulipanami oraz kartkami z opisem imion, a dziewczynki – słodkościami. O życzeniach i słodkich upominkach nie zapomnieli również panowie pracujący w naszej placówce.


Bezpiecznie na wsi


Rolnicy i członkowie ich rodzin, ulegają wypadkom przy pracy częściej niż pracownicy innych działów gospodarki. Niestety wciąż do wypadków dochodzi z udziałem dzieci. Aby temu zapobiec w naszej szkole został wyświetlony film pt. „Rodzina Porażków”. Spotkanie miało również zachęcić do udziału w konkursie, „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”, którego celem  ma być zwrócenie uwagi uczniów wiejskich szkół podstawowych na zagrożenia związane z obecnością w gospodarstwie rolnym substancji chemicznych, w tym przede wszystkim substancji żrących, paliw, chemicznych środków ochrony roślin, nawozów (szczególnie wapna palonego) i rozpuszczalników organicznych, a także substancji szkodliwych powstających w procesie produkcji rolniczej.


Kulig klasy 6


Ostatnie być może warstwy śniegu tegorocznej zimy wystarczyły na zorganizowanie przez rodziców klasy 6 miłego popołudnia. Przejażdżka kuligiem wśród polnych i leśnych ścieżek, czasami nie po śniegu, ale po kałużach dostarczyła wielu emocji.  Śniegu wystarczyło na tyle, aby porzucać śnieżkami, zorganizować wyścigi sanek, a nawet ulepić bałwana. Zmarznięte ręce i nogi można było ogrzać przy ognisku, przy którym odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek.


Walentynki 2017


Święto zakochanych – walentynki - przypada 14 lutego i tego też dnia obchodziliśmy je w naszej szkole. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne lub wyrazy przyjaźni. Samorząd Uczniowski zorganizował walentynkową pocztę, która przez kilka dni przyjmowała przygotowane przez nas kolorowe  kartki, ozdobione najczęściej czerwonymi serduszkami oraz drobne upominki. Wszystkie walentynki zostały „rozesłane” adresatom podczas ogólnoszkolnego spotkania, sprawiając im wiele radości. Uczniowie oraz pracownicy szkoły podkreślili charakter tej tradycji zakładając tego dnia stroje w kolorze czerwonym lub przypinając czerwone serduszka.


Zabawa choinkowa


4. lutego 2017 r. cała społeczność szkolna i przedszkolna tradycyjnie bawiła się na długo oczekiwanej zabawie choinkowej. W pięknie przystrojonej sali  widniało hasło:  ,,Odkręcamy naszą siłę, niech brzmi… Decybele w taniec  proszą szare dni…”

Od godziny 1400 w tańcu wirowały dzieci przedszkolne poprzebierane za księżniczki i inne bajkowe postacie.  O 1530 przedszkolaki ze swoimi paniami i rodzicami udali się na poczęstunek, a salę zapełnili  uczniowie szkoły podstawowej. O 17 00 uczniowie spotkali się na karnawałowych ucztach przygotowanych przez rodziców  w swoich klasach.

Wszyscy doskonale się bawili. Byli wśród uczestników nawet tacy, którzy nie opuścili żadnego tańca. Największą niespodziankę podczas zabawy sprawiły wszystkim uczennice klasy VI pomysłowym przebraniem.

Impreza  należała do udanych i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń . Warto było podjąć wysiłek przygotowania zabawy,  by sobotę 4. lutego dopisać w pamięci jako kolejny, wyjątkowy, radosny dzień spędzony w murach naszej placówki.



Nowe zasady korzystania z basenów


obowiązujące od stycznia 2017 r.

 


 

W ramach Programu „Pływam z Delfinkiem” każde dziecko w wieku 3-16 lat zamieszkałe na terenie Gminy Łuków otrzyma 4 bezpłatne wejścia w miesiącu na pływalnię Delfinek. Rodzic/opiekun prawny otrzyma 1 bezpłatne wejście w miesiącu. Te zasady pozostają bez zmian.

Zmienia się forma biletowania.

Każda uprawniona osoba otrzyma 2 karnety na cały rok: jeden na okres styczeń-czerwiec i drugi na okres październik-grudzień – zamiast dotychczasowej formy jednorazowych biletów miesięcznych.

Niewykorzystane wejścia będzie można realizować w kolejnych miesiącach, a te z okresu styczeń-czerwiec można będzie również wykorzystać na basenach letnich Delfin w okresie od czerwca do sierpnia 2017 r.

Bilety będzie można odbierać tak jak dotychczas - w Gminnym Zespole Oświatowym w Łukowie, ul. Świderska 12, pok. 45.


Dzień Babci i Dziadka


13 stycznia cała społeczność szkolna witała w swoich progach wyjątkowych gości, najukochańsze babcie i dziadków. To właśnie w tym dniu tuż przed zimowymi feriami odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. W zimowej i jeszcze świątecznej atmosferze uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali jasełka, jak również zachęcili wszystkich gości do wysłuchania oraz wspólnego śpiewu kolęd i pastorałek.

Przedszkolaki nie zapomniały skierować do swoich gości wyrazów wdzięczności za okazywaną miłość i serdeczność w postaci przepięknych wierszy, piosenek, a także tańca. Niewiele jest takich dni w kalendarzu, które łączą pokolenia i wzruszają do łez. Wspólne świętowanie jest okazją do zacieśnienia więzi najmłodszych z seniorami, uczy szacunku do starszych, miłości i wdzięczności.Babcia i dziadek w sercu wnuków zajmują szczególne miejsce. Niejednej babci i dziadkowi łezka zakręciła się w oku.

Na zakończenie dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki i zaprosiły do wspólnego poczęstunku przygotowanego przez rodziców i pracowników szkoły.


Góra grosza


Przez ponad miesiąc  społeczność naszej szkoły „usypywała górę grosza” w ramach XVII ogólnopolskiej akcji Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Skarbonka umieszczona na górnym korytarzu zmieściła w sobie 3493 monety na ogólną kwotę 86 złotych i 20 groszy.

Mamy nadzieję, że te pieniądze przyczynią się do poprawy sytuacji dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach.


Wspólne spotkanie


10 stycznia  uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia  Jasełek  w wykonaniu mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach.  Goście z pełnym zaangażowaniem zaprezentowali historię narodzenia Pana Jezusa. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami  i pastorałkami śpiewanymi przy dźwiękach rozbrzmiewającej gitary. Nie zabrakło również pięknych strojów, które były dopełnieniem. Cała społeczność szkolna pełna uznania i podziwu gromkimi brawami nagrodziła występujących aktorów. Na zakończenie nie zabrakło noworocznych życzeń, symbolicznych upominków oraz wspólnego kolędowania. Spotkanie obfitowało w wiele pozytywnych emocji oraz stworzyło niepowtarzalny klimat skupienia i refleksji.


Wigilie w naszych klasach


Tradycyjnie w tygodniu poprzedzającym świąteczną przerwę uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami oraz rodzicami spotkali się przy wigilijnym stole. W tych dniach w uroczysty nastrój wprowadzał wszystkich zapach świątecznych potraw, choinek, wspaniałych, kolorowych dekoracji, dźwięk kolęd i pastorałek, tematycznych wierszy. Dzieląc się opłatkiem, nie zabrakło serdecznych życzeń i przyjaznych uścisków, które zapaliły w niejednym sercu iskierkę dobroci i nadziei.


GMINNY KONKURS PLASTYCZNY NA OZDOBĘ CHOINKOWĄ


Jak co roku podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego  na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie odbyło się uroczyste podsumowanie gminnego konkursu plastycznego na ozdobę choinkową. Uczniowie naszej szkoły przygotowali bardzo dużo ozdób różnymi technikami. Wykazali się wielką pomysłowością i talentem plastycznym, dzięki czemu zajęli czołowe miejsca. W kategorii klas I-III szkoły podstawowej I miejsce zajęła uczennica klasy III Kinga Bawolska, która wykonała pięknego aniołka. Kamil Michalak z klasy II zajął III miejsce. Swoją ozdobę wykonał pod opieką wychowawcy świetlicy p. Natalii Orzyłowskiej. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


Jasełka 2016


21 grudnia 2016 r. na szkolnej Sali gimnastycznej wystawiane były jasełka bożonarodzeniowe. Aktorami byli uczniowie klasy VI i jeden uczeń klasy V pod kierunkiem pani Anety Połeć i pana Marka Kisiela, a chórzystami uczennice klas V i IV przygotowane przez panią Agnieszkę Czerską.

Jasełka wystawiane były dwa razy: rano dla uczniów i przedszkolaków, wieczorem zaś przed zebraniem dla rodziców i zaproszonych gości. Tematem jasełek było zbawienie ludzkości od popełnianych grzechów i tożsamość narodowa.

Kompozycja z tekstów biblijnych, kolęd i innych utworów muzycznych, a także ruchu scenicznego, gry świateł i odpowiedniej scenografii wykonanej przez panie: Ewę Kościuk, Justynę Porębską, Anety Połeć i panów: Sławomira Niewęgłowskiego i Marka Kisiela dały efekt czasem śmiechu, a czasem zadumy.


Jasełka grupy Motylki


W dniu 22 grudnia 2016 r.  dzieci z grupy Motylki wystawiły Jasełka, na które licznie przybyli rodzice oraz zaproszeni  goście. Jak powszechnie wiadomo, Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują jego nadejścia. W przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas jest niezwykle pracowity. Dzieci z grupy Motylki w tym czasie z wielkim zaangażowaniem i zapałem przygotowywały jasełka, na które zaprosiły swoich rodziców, pracowników szkoły oraz młodszych kolegów z przedszkola i uczniów klasy pierwszej i drugiej. W specjalnie przygotowanych strojach, wyjątkowej świątecznej scenografii przedszkolaki przedstawiły sceny narodzin Jezusa. W trakcie przedstawienia, wszyscy zebrani mogli podziwiać małych artystów, którzy z dużym poświęceniem odtworzyli swoje role, z zaangażowaniem śpiewali kolędy i pastorałki.


Grupa teatralna „Mali Artyści” przedstawiają Jasełka


20 grudnia dzieci z grupy przedszkolnej „Biedronki” zaprezentowały swoje aktorskie umiejętności w bożonarodzeniowym przedstawieniu pt. „Bajkowe narodzenie Dzieciątka Jezus”. Przedszkolaki na występ zaprosiły swoich rodziców, Panią Dyrektor, aby w wyjątkowy, wręcz bajkowy sposób przedstawić historię narodzin Pana Jezusa. Mali aktorzy z dużym zaangażowaniem wczuli się min. w bajkową rolę Pinokia, Dziewczynki z zapałkami, Sierotki Marysi, Jasia i Małgosi, Calineczki, Pszczółki Mai, Czerwonego Kapturka, Smerfetki czy też Króla Heroda, pasterzy, aniołków, Maryi i Józefa. Uroku inscenizacji dodały śpiewane przez wychowanków kolędy i pastorałki, które napełniły wszystkich wyjątkową świąteczną atmosferą oraz radością płynąca z narodzenia Jezusa. Dopełnieniem występu były przepiękne stroje, rekwizyty oraz dekoracja. Po przedstawieniu nastąpiło dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń oraz wigilijny poczęstunek. Na zakończenie dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane  upominki, a same otrzymały drobne słodkości. Przedstawienie obejrzały również młodsze grupy przedszkolne oraz uczniowie szkoły podstawowej kl. III i VI.


Przedszkolaki biorą udział w akcji „ŚWIĄTECZNA PACZKA”


Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas pełen, miłości, radości i otwarcia ludzkich serc na potrzeby innych oraz pomocy tym, którzy jej potrzebują. Dlatego też przedszkolaki przyłączyły sie do akcji „Świąteczna Paczka” i wspólnie z organizatorem panią Anetą Łazugą oraz przy wsparciu rodziców przygotowały dla pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej paczkę wypełnioną min. świątecznymi wypiekami i słodkościami, życząc wszystkim Zdrowych i Wesołych Świat Bożego Narodzenia.


Udział przedszkolaków w XVII akcji  „GÓRA GROSZ”


Jak co roku przedszkolaki dołączyli się do akcji „Góra Grosza”, aby pomóc dzieciom, które wychowują się w domach dziecka czy też w rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji były działania edukacyjne mające na celu pokazanie dzieciom, jaką siłę może mieć niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla potrzebujących. Dlatego też przedszkolaki z grupy „Biedronki” wykazali się dużym zaangażowaniem. Każdy wychowanek wspomógł akcję na tyle na ile mógł, w myśl zasady: „JEDEN GROSZ ZNACZY NIEWIELE, ALE GÓRA GROSZA JEST NAJWIĘKSZA NA ŚWIECIE”.


Mikołajki


Na ten dzień czekały wszystkie dzieci i dorośli. Kolejny raz odwiedził nas Mikołaj, bo przecież to szósty grudnia. Miłego gościa powitaliśmy ubrani w  mikołajkowe stroje. Niektórzy wykazali się naprawdę dużą kreatywnością i swoimi pomysłami zadziwili innych. W związku z tym wychowawcy mieli trudne zadanie z wyborem pomocników Mikołaja, którzy towarzyszyli mu podczas całego pobytu w przedszkolu i szkole. Mikołaj odwiedził wszystkie grupy przedszkolne i klasy. Każdego obdarował drobnym prezentem. Dzieci przedszkolne i uczniowie umilili pobyt Mikołajowi piosenkami, tańcami i wierszami. Chociaż na co dzień jesteśmy odważni i otwarci, to podczas spotkania  z gościem niektórzy tracili pewność siebie i śmiałość. Wszyscy chętnie dzielili się swoją radością z otrzymanych podarków i podczas przerw wspólnie się bawili. Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku.


PSZCZÓŁKI GOSZCZĄ PANA LISTONOSZA


W ramach realizacji zajęć związanych z zawodami przedszkolaki z grupy "Pszczółki" gościły na swoich zajęciach Pana listonosza, który chętnie opowiadał o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca listonosza, który codziennie pokonuje długie trasy , aby dostarczyć ludziom listy. Przedszkolami z pomocą wychowawczyni napisały list do Świętego Mikołaja, który przekazały listonoszowi prosząc o szybkie dostarczenie.


„Zabawy zimowe są wesołe i zdrowe”


Śnieg, to dla dzieci inspiracja do wspaniałej zabawy. W piątkowy ranek 2 grudnia pani Zima pokryła białym puchem cały świat. Była to świetna okazja do pierwszych, wspólnych zabaw na śniegu. Przedszkolaki z grupy „Motylki” i „Biedronki” postanowiły ulepić bałwana, tarzać się w śniegu robiąc „aniołki” i pomóc ptaszkom, które pozostają w naszym kraju na zimę. W tym celu dzieci zawiesiły na drzewach karmniki i wypełniły je po brzegi różnymi smakołykami. Teraz ptasia stołówka czekać będzie na fruwających gości.


„Cudaki śmieciaki w naszym przedszkolu”


2 grudnia odbyło się w naszym przedszkolu rozwiązanie konkursu pt. „CUDAKI ŚMIECIAKI Z RECYLKINGU”, który został zorganizowany w ramach realizacji programu „LAS- Eko - PŁUCA ZIEMI”. Konkurs poprzedzony został krótkimi pogadankami z dziećmi na temat dbania o środowisko naturalne i konieczności segregowania śmieci. Przyniesione prace były bardzo pomysłowe i oryginalne.  Przedszkolaki  z pomocą rodziców wyczarowali  z odpadów min. samochody, lalki, traktory, roboty, śmieszne zwierzątka i wiele innych ciekawych cudaków. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, drobne upominki, a każda grupa przedszkolna otrzymała nagrody grupowe. Dzięki temu konkursowi dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat segregacji odpadów, sposobów ich przetwarzania i ponownego wykorzystania w życiu codziennym. Organizatorem konkursu była pani Aneta Łazuga.


WIELKODRZEW-STRAŻNIK LASU”


30 listopada odbyło się w naszym przedszkolu rozwiązanie konkursu pt. „WIELKODRZEW-STRAŻNIK LASU”, który został zorganizowany w ramach realizacji programu „LAS-Eko-PŁUCA ZIEMI”. Realizacja konkursu odbyła się w grupach przedszkolnych: „Pszczółki”, „Motylki”, „Biedronki”. Przedszkolaki z pomocą wychowawczyń kreatywnie stworzyli pięknego strażnika lasu. Każda grupa za efektowną pracę otrzymała dyplom oraz gry rozwijające orientację przestrzenną. Kolejny raz dzieci zjednoczyły się wokół wartości jaką jest przyroda. Przedszkolaki uświadomiły sobie, iż lasy są naszym największym bogactwem narodowym, ale zagraża im ogromna liczba zjawisk szkodliwych. Sprawcą większości z nich jest człowiek, dlatego należy dbać o porządek w lesie i chronić jego mienie. Organizatorem konkursu była pani Edyta Bany.


PLUSZOWY MIŚ ŚWIĘTUJE DZIŚ


29 listopada 2016 r. w naszym przedszkolu obyła się uroczystość z okazji obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. W ten dzień wszystkie dzieci przybyły do przedszkola ze swoimi ukochanymi pluszakami . Zabawa z misiami rozpoczęła się piosenką "Jadą, jadą misie".  Następnie dzieci uczestniczyły w quizach związanych z misiami, rozwiązywały zagadki, tańczyły ze swoimi pluszakami przy misiowych piosenkach. Każda z grup przedszkolnych przygotowała wierszyki i piosenki o misiach. Wesołą i pełną radości uroczystość zakończyliśmy pamiątkowymi zdjęciami oraz słodkościami w kształcie misiów.


Wyjazd do kina


19 listopada osiem uczennic z naszej szkoły: Natalia Niewęgłowska, Maja Sosnowska, Monia Salvatore, Patrycja Muszyńska, Amelia Płodowska, Zofia Wiśniewska, Kornelia Muszyńska i Martyna Stolarczyk oraz dwie gimnazjalistki: Edyta Czyzio i Marta Purzycka pojechały do kina do Łukowa. Dziewczęta obejrzały film pt. „Wilk w owczej skórze”. Bilety do kina zasponsorował GOK w Łukowie za zajęcie I miejsca w Gminnym Turnieju Tańca w Świdrach. Z kina uczestniczki wyjazdu udały się do pizzerii na pyszny poczęstunek. Dziewczęta w radosnej atmosferze spędziły sobotnie popołudnie w towarzystwie p. Anny Ciołek.


17 – Akcja Polacy – Rodakom


Uczniowie i przedszkolaki  wzięli  udział w akcji charytatywnej, której głównym celem jest pomoc Polakom mieszkającym za wschodnią granicą, a szczególnie na Ukrainie.  Przygotowaliśmy paczki świąteczno – noworoczne dla polskich rodzin i polskich dzieci. Zbieraliśmy słodycze, konserwy, makaron, cukier, kaszę, ryż itp. Wszystkie artykuły zostały odwiezione przez opiekunki SU na adres zbiórki - Biuro Senatorskie Stanisława Gogacza,  znajdujące się w Łukowie. Koordynatorem Akcji w Powiecie i Mieście Łuków  jest burmistrz Dariusz Szustek. Akcji patronuje senator RP – Stanisław Gogacz.

Kolejny raz udowodniliśmy,  że nie jesteśmy obojętni na potrzeby innych i potrafimy się dzielić, chociaż może czasem sami mamy niewiele.


ANDRZEJKOWE CZARY -  MARY


Andrzejkowy wieczór wróżb, czarów i swawoli  odbył się w naszej szkole dnia 24 listopada.  Tego dnia uczniowie spotkali się na dyskotece, podczas której mogli sobie wywróżyć przyszłość. Każda klasa przygotowała różne akcesoria do wróżenia i zadbała o odpowiednie stroje. Na tle andrzejkowej dekoracji wróżki prezentowały się  uroczo i tajemniczo. Zabawę uatrakcyjniły konkursy z nagrodami. Młodsi uczestnicy wieczoru ścigali się w nadmuchiwaniu balonów, które potem służyły im do tańca i zabawy. Starsi uczniowie konkurowali w jedzeniu pączków na czas bez użycia rąk. Podczas dyskoteki uczniowie prezentowali stroje tematycznie związane z wieczorem. Najciekawsze ubiory nagradzane były gromkimi oklaskami, a potem drobnymi upominkami.

Andrzejki mają swój szczególny klimat.  Jest to świetna zabawa dla każdego, dlatego wielkim zainteresowaniem cieszyły się wróżby, które dotyczyły uczuć, przyszłych zawodów, finansów itp. Pamiętajmy jednak, że wróżby, to tylko zabawa, nie powinniśmy wierzyć w nie, ani postępować według ich wyników!

 


Wycieczka uczniów klas IV – VI do Siedlec


23. listopada uczniowie klas IV – VI wybrali się na wycieczkę  do Siedlec. W Centrum Kultury i Sztuki obejrzeli przedstawienie teatralne ,,W labiryncie mitologii”, gdzie aktorzy w humorystyczny i przystępny sposób przekazali wiedzę o bohaterach mitycznych, ,,Iliadzie” i ,,Odysei” oraz o twórcy  tych arcydzieł  -  Homerze.

Po spektaklu wszyscy udali się do kina na film: ,,Za niebieskimi drzwiami”.

Zarówno film jak i teatr dostarczył uczestnikom wycieczki wielu doznań i niezapomnianych wrażeń, które uczniowie opisali w sprawozdaniach, recenzjach, opowiadaniach i wspomnieniach z wycieczki.


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka


21.11.2016 r. dzień po ogólnopolskich obchodach, uczciliśmy w naszej szkole Dzień Praw Dziecka. Kilka dni wcześniej na tablicy Samorządu Uczniowskiego z okazji tego wydarzenia pojawiła się gazetka tematyczna. W poniedziałek uczniom Zespołu Szkół w Czerśli o ich prawach przypomniała znana  wszystkim piosenka wykonywana przez zaprzyjaźniony ze szkołą zespół „Małą Orkiestrę Dni Naszych”. O najważniejszych prawach opowiedziały też uczennice klasy szóstej, które przedstawiły prezentację z tym związaną. O wybranych przez siebie prawach opowiedziały również kilka dni wcześniej przedszkolaki, o czym powstały krótkie filmiki. Ich starsi koledzy, po ich obejrzeniu, musieli odgadnąć, o jakich prawach opowiadali młodsi koledzy. Z tym zadaniem uczniowie świetnie sobie poradzili, za co otrzymali drobne upominki.


„Mali, a tak wielcy aktorzy rosną w przedszkolu….”


W dniu 15 października odbyło się w naszym przedszkolu przedstawienie teatralne pt. „Jak warzywa się sprzeczały o walorach swych dzień cały”,   przygotowane przez grupę teatralną „Mali Artyści”, pod kierunkiem pani Anety Łazugi i pani Edyty Bany. Na przedstawienie zostali zaproszeni rodzice dzieci z grupy „Biedronki”, pani Dyrektor, przedszkolaki z pozostałych grup oraz uczniowie z kl. I-III. Mali aktorzy wykazali się dużym zaangażowaniem i pokazali swoje, dotąd skrywane umiejętności aktorskie. Występ urzekł wszystkich ciekawą choreografią, paletą barwnych strojów, bogactwem ruchu, mimiki i gestu.


98 rocznica odzyskania niepodległości


14. listopada uroczyście uczciliśmy 98 rocznicę odzyskania niepodległości.

W poniedziałek wszyscy uczniowie przyszli do szkoły odświętnie ubrani. Na trzeciej godzinie lekcyjnej odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klas: IV i V pod opieką pań: M. Biaduń i A. Ciołek oraz chóru prowadzonego przez p. A. Czerską wierszem i piosenką przybliżyli społeczności szkolnej wydarzenia i postacie, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę.

Części artystycznej przyświecało hasło: ,,BÓG, HONOR, OJCZYZNA”. 


Wycieczka do Siedlec uczniów klas I – III


Wycieczka odbyła się 9 listopada. Uczniowie obejrzeli widowisko taneczno – aktorskie opracowane na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”, w wykonaniu tancerzy Studia Tańca Caro Dance w Siedlcach. Tancerkami w tym spektaklu były także uczennice naszej szkoły – Ola i Julka Dybciak, które już dwa lata rozwijają swoje zainteresowania związane z baletem. Piękne kostiumy, scenografia i układ choreograficzny zachwyciły widzów małych i dużych.

Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty robienia pizzy. Uczniowie zostali zapoznani z historią powstania tego kulinarnego rarytasu, poznali etapy powstawania pizzy. Następnie w grupach, pod kierunkiem zawodowego kucharza, przygotowywali pizzę, którą potem ze smakiem zjedli. Apetyty dzieciom dopisywały, więc na jednej pizzy na grupę nie skończyło się. Uczniowie mogli zamawiać tyle pizz, ile chcieli i takie smaki, jakie lubią.

Wycieczka podobała się dzieciom. Niektórym przypadł do gustu spektakl, a inni woleli warsztaty kulinarne.


Wycieczka przedszkolaków do Teatru w Siedlcach
i sali zabaw "Arkabos"


9 listopada przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, na spektakl pt. "Pchła Szachrajka". Podczas przedstawienia dzieci z zachwytem podziwiały występy słowno-muzyczne. Przepiękna choreografia, muzyka i taniec spodobały się wszystkim zgromadzonym widzom.  Przedszkolaki gromkimi brawami nagrodziły niezwykły występ małych aktorów.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy salę zabaw w Centrum  Rozrywki "Arkabos". Wszyscy bawiliśmy się doskonale. Pełni wrażeń i radości powróciliśmy do przedszkola.


Przedszkolaki włączają się w 17 –tą Akcję Polacy - Rodakom


Pomoc tym, którzy jej potrzebują wypływa z potrzeby serca. Dlatego też przedszkolaki z grupy „BIEDRONKI” postanowiły aktywnie włączyć się w 17- tą Akcję Polacy – Rodakom, tzw. zbiórkę żywności dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Wszyscy wychowankowie zaangażowali się w pomoc i przynieśli do przedszkola mnóstwo różnorodnych artykułów spożywczych takich jak: mąka, cukier, makarony, kasze, ryż, konserwy, słodycze, herbaty itp., które zostaną przekazane tym, którzy jej najbardziej potrzebują.


Wizyta pani pielęgniarki w przedszkolu


10 listopada do naszego przedszkola zawitała z wizytą pielęgniarka szkolna - pani Joanna Godziewicz. Spotkanie było interesujące i bardzo pouczające dla małych słuchaczy. Zaproszony gość wygłosił najpierw krótką pogadankę na temat „Jak dbać jesienią  o zdrowie?”. Następnie Pani Joasia w ciekawy sposób przekazała przedszkolakom informacje na temat podstawowych zasad higieny ciała, zachowania się podczas choroby i przypomniała dzieciom o konieczności zażywania leków tylko pod okiem dorosłych. Przedszkolaki dowiedziały się również, jak ważne w życiu każdego malucha jest zdrowe odżywianie się oraz spożywanie jesienią, jak najwięcej owoców i warzyw, które dostarczają naszemu organizmowi wiele witamin i wzmacniają naszą odporność. Na zakończenie spotkania pani pielęgniarka podarowała każdemu dziecku naklejkę z napisem „Dzielny pacjent”. Spotkanie zorganizowała pani Aneta Łazuga.


Dzień postaci z bajek


3 listopada odbył się w naszym przedszkoli „Dzień Postaci z Bajek”. Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń oraz niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni. W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły do przedszkola w bajkowych nastrojach. Tuż przed południem na sali gimnastycznej rozpoczęła się zabawa. Przedszkolaków przywitała Królowa Bajek i odczytała list od Czarownicy Bambarycy, która pomieszała bajki i tak np. Czerwony Kapturek mieszkał w lesie z krasnoludkami, a Królewna Śnieżka spotkała w lesie wilka. Aby wszystkie postacie bajkowe wróciły na swoje miejsce dzieci musiały wykonać kilka trudnych zadań, min. rozpoznawały bajkowe postacie po opisie, tytuły bajek po przeczytaniu fragmentu bajek z których pochodzą, segregowały rekwizyty związane z daną bajką, układały puzzle, bawiły się naśladując sposób poruszania bajkowych postaci, oddzielały groch od kaszy, odgadywały zagadki  i wykonały taniec z balonem. Przedszkolaki utożsamiając się z bohaterami bajek czuły jakby same uczestniczyły w ich przygodach, smutkach i radościach. Nie zabrakło w tym ważnym dniu także zabaw przy bajkowych piosenkach tj. „Czerwony Kapturek” i „Piosenka Wilka”. Zabawa sprawiła wychowankom wiele radości i dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Na zakończenie uroczystości każda grupa otrzymała słodkie pierniczki „Jasia i Małgosi”. Organizatorem zabawy była pani Aneta Łazuga.


Pasowanie na Przedszkolaka


28 października 2016r. w grupie "Pszczółki" odbyło się "Pasowanie na Przedszkolaka". Uroczystość rozpoczęła się od przywitania zebranych gości. Następnie dzieci zaprezentowały program słowno-muzyczny wypełniony wierszami, piosenkami i tańcami. Swoim występem przekonały wszystkich, że zasługują na miano "Przedszkolaka". Pani Dyrektor Dorota Goławska przy pomocy kolorowego ołówka dokonała aktu pasowania dzieci na przedszkolaków. Podczas pasowania każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominek – w postaci pluszaka pszczółki.
Zgromadzeni goście byli zafascynowani całą częścią artystyczną oraz zauroczeni strojami przedszkolaków. Uroczystość zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami i słodkim poczęstunkiem.



Spotkanie integracyjne


20 października do świetlicy przybyli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach. Zarówno dzieci jak i goście chętnie uczestniczyli w zabawach sportowych w sali gimnastycznej.  Najwięcej radości sprawiły wszystkim  zabawy: „Berek z piłka”, „Czat i marmury”, „Rób tak, nie rób tak”. Po intensywnych harcach na uczestników czekał  smaczny poczęstunek, w który włączyli się rodzice uczniów. Goście także zaskoczyli świetliczaków i przynieśli pyszną szarlotkę. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali ordery za aktywny udział w spotkaniu. Czwartkowe popołudnie minęło w radosnej i miłej atmosferze.


Wycieczka na cmentarz w Łukowie


Już od najmłodszych lat uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które odeszły. Wskazujemy także, jak ważne jest zachowanie ich w pamięci. Dnia 25 października uczniowie klas I – III pod opieką swoich wychowawców i pani N. Orzyłowskiej wybrali się na cmentarz Św. Rocha w Łukowie.

Odwiedzili groby poległych za wolność naszego kraju, zapalili znicze i złożyli własnoręcznie przygotowane w szkole wiązanki. Podczas spaceru po cmentarzu dzieci wykazały zainteresowanie różnymi mogiłami, grobowcami, pomnikami. Odczytywały napisy, analizowały daty. Kolejnym miejscem, które dzieci poznały był pomnik Henryka Sienkiewicza, gdzie zostały zapalone znicze.

Aby odpocząć i posilić się dzieci poszły do pizzerii. Była to okazja na prowadzenie rozmów oraz sprawdzian znajomości zasad zachowania się w miejscu publicznym.


„Kasztaniaki, Leśne stworki i inne dziwaki” –

rozstrzygnięcie konkursu plastycznego


Dnia 25 października 2016r. odbyło się w naszym przedszkolu rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Kasztaniaki, Leśne stworki i inne dziwaki”, zorganizowanego przez panią Anetę Łazugę. Powołane jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace były pomysłowe, oryginalne i niepowtarzalne. Głosem jury I - miejsce  w konkursie zajęli: Nikola Pieńkus, Wiktoria Tureczek i Kuba Wiszniewski; miejsce II - Kuba Augustyniak, Szymon Korgól i Natalia Szczepanik; miejsce III - Filip Grzywacz, Gabryś Piotrowski i Wiktoria Bareja. Laureaci konkursu otrzymali dyplom i drobne nagrody, pozostali uczestnicy dyplom i słodki upominek.


Owocowa sałatka


W poniedziałek 17.10.2016r. w naszym przedszkolu było smacznie, zdrowo i kolorowo. Dzieci z grupy Biedronki na zajęciach przygotowywały pyszną i witaminową sałatkę. Sałatka składała się z wielu pachnących owoców: jabłek, gruszek, bananów, winogron, brzoskwiń, ananasów. Umyliśmy rączki, założyliśmy fartuszki i wszyscy chętnie zabraliśmy się do pracy. Dzieci samodzielnie kroiły owoce. Przyrządzanie pyszności bardzo integrowało grupę oraz dało mnóstwo satysfakcji. Dzieci uświadomiły sobie jak ważną rolę odgrywają owoce w prawidłowo funkcjonującym organizmie. Sałatka była smakowita, niespodzianką okazała się bita śmietana posypana odrobiną gorzkiej czekolady.


Ślubowanie uczniów klasy 1


Ślubowanie uczniów klasy 1 odbyło się 14 października podczas ogólnoszkolnego spotkania z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Pierwszaki pod kierunkiem wychowawczyni pani Beaty Pilszyk, zaprezentowały  przygotowany montaż słowno – muzyczny, który był pierwszym występem na szkolnej scenie. 

Po występie ośmioro pierwszoklasistów zobowiązało się do rzetelnej pracy nad poszerzaniem swej wiedzy i umiejętności,  składając uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Zgodnie z tradycją naszej szkoły odbyło się też symboliczne pasowanie uczniów, którego dokonała pani dyrektor Dorota Goławska. 
W uroczystości ślubowania pierwszakom towarzyszyli rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły, koledzy i koleżanki z przedszkola oraz klas starszych.
Z pewnością dla pierwszoklasistów była to doniosła chwila, ponieważ
stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Czerśli.


Dzień Edukacji Narodowej


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły zabrali wszystkich pracowników na „egzotyczną wycieczkę na Hawaje”.  Liniami lotniczymi New York Air pasażerowie odbyli „podróż do Honolulu”.  W duchu ALOHA  relaksowali się na słynnej plaży Waikiki Beach. Przybyłych gości przywitały piękne Hawajki i wręczyły im kwiatowe naszyjniki. Hawajski  taniec hula  umilił pobyt w tym egzotycznym miejscu i dodał energii na kolejne miesiące pracy w szkole i przedszkolu. Na pamiątkę wizyty na Hawajach pracownicy otrzymali hawajskie owoce – ananasy z życzeniami, aby na co dzień w klasach i na szkolnych korytarzach „ polskich ananasów”  było jak najmniej.


Spotkanie przedszkolaków z leśniczym


10 października w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty ekologiczne na temat „Las rośnie wolno”  z udziałem przedstawiciela Nadleśnictwa Łuków- pana Adama Madeki. Na początku zajęć pan leśniczy opowiedział nam o swojej pracy, zaprezentował swój mundur oraz przedstawił mieszkańców lasów.

Następnie dzieci z wielkim zaangażowaniem układały puzzle przyniesione przez pana leśniczego. Podczas spotkania dowiedziały się o potrzebie ochrony lasów, poznały sposoby zapobiegania wycince drzew, dowiedziały się, jak ważną rolę odgrywa recykling.
Zasady odpowiedniego zachowania w środowisku naturalnym przedszkolaki poznały dzięki grze edukacyjnej "Środowisko - jak się zachować" oraz wykonały znaki przypominające wszystkim o konieczności dbania o ekosystem leśny.

Na koniec warsztatów wybraliśmy się z panem leśniczym do pobliskiego lasu. Podczas spaceru przedszkolaki doskonaliły umiejętność rozpoznawania i nazywania drzew, które spotkały na leśnej wędrówce.

Zajęcia były współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach Gminy Łuków”.


„Bal Jesieni”


06.10.2016 r. nasze Przedszkole swoją obecnością zaszczyciła Pani Jesień. Obecną porę roku powitaliśmy wesoło i tanecznie. Dzieci przybyły w pięknych i kolorowych strojach, które wykonały z pomocą mamy i taty. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za piękne kostiumy: listków, jeżyka, dyni, grzybka i innych. Podczas zabawy dzieci rozwiązywały różne zadania i brały udział w konkursach. Poprawne odpowiedzi dzieci nagradzane były darami Jesieni. Zabawy było co niemiara. Z każdej grupy przedszkolaków wybraliśmy królową i króla balu. Na zakończenie uroczystości wszystkie dzieci otrzymały pyszne
i zdrowe jabłuszka.


„Moje małe wierszobranie”


W dniach 11-12 października 2016r. odbył się w Łukowskim Ośrodku Kultury XVI Powiatowy Turniej Recytatorski dla Przedszkolaków - „Moje małe wierszobranie”, w którym uczestniczyło ogółem 103 małych wykonawców, prezentujących swoje recytatorskie umiejętności. Udział w tym turnieju wzięły także dzieci z naszego przedszkola: Wiktoria Tureczek, która zaprezentowała wiersz pt.„Jesienna wizyta”, autor - Bożena Forma, Mikołaj Kazanecki  przedstawił recytację wiersza pt. „Jesienne liście”, autor - Ewa Szelburg-Zarębina i Maciek Kosiński, który recytowała wiersz pt. „Świnka”, autor - Danuta Wawiłow. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.


KONCERT MAŁEJ ORKIESTRY DNI NASZYCH


Przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły z wielkim entuzjazmem powitali członków zespołu Małej Orkiestry Dni Naszych. Tym razem repertuar stanowiły "Piosenki mądrych dzieci" z najnowszej płyty zespołu, której premiera już niebawem.

Piosenki zwracają uwagę na ważne tematy, takie jak patriotyzm, bezpieczeństwo, rozwaga i przyjaźń.  Wszyscy bawili się znakomicie i chętnie włączali się do wspólnego śpiewu.


Ognisko integracyjne uczniów klasy IV i V


06. października uczniowie klasy IV i V wraz z wychowawcami p. Małgorzatą Biaduń i p. Anną Ciołek oraz rodzicami miło spędzili czas pozalekcyjny przy ognisku, które odbyło się przy świetlicy w Ryżkach. Atrakcją spotkania były gry i zabawy na boisku. Wiele radości sprawiło pieczenie kiełbasek i wspólny poczęstunek. Uczestnicy dziękują rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie ogniska.


„Kolorowa sałatka jarzynowa”


Realizując krąg tematyczny „Owoce i warzywa jesienią” przedszkolaki z grupy „BIEDRONKI” postanowiły wspólnie z wychowawczynią panią Anetą Łazugą zrobić sałatkę jarzynową. Przed przystąpieniem do pracy dzieci umyły dokładnie ręce, założyły swoje fartuszki i z wielkim zapałem przystąpiły do krojenia warzyw. Pani wychowawczyni przypomniała wychowankom zasady dotyczące bezpiecznego posługiwania się nożem i kulturalnego zachowania się przy stole podczas spożywania posiłków. Samodzielnie wykonana sałatka smakowała wyśmienicie, ale znalazły się małe „niejadki”, które niestety jej nie spróbowały.


Wybory Samorządu Uczniowskiego


30 września uczniowie wybierali przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Kandydatkami były uczennice klasy VI – Natalia Niewęgłowska i Patrycja Muszyńska.  Wybory poprzedziła kampania wyborcza, podczas której kandydatki zaprezentowały swoje programy. Uczniowie przez dwa tygodnie zapoznawali się z propozycjami uczennic. W wyniku tajnego głosowania funkcja przewodniczącej SU została powierzona Patrycji Muszyńskiej, która uzyskała 55 głosów. Życzymy jej owocnej pracy na tym stanowisku.


Wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego


27 września przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego. Odwiedziły tam ośrodek dydaktyczny i uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych. Dzieci starsze pięcio- i sześciolatki zapoznały się z życiem, zwyczajami oraz wyglądem łosia podczas zajęć „Łoś - super ktoś”. Młodsze przedszkolaki brały udział w zajęciach „Podchody przyrody – chodzi, lata, pływa ptak się nazywa”. Wszyscy odwiedzili terrarium z młodymi żółwiami, gdzie mogli obejrzeć maleńkie żółwie, które niedawno wykluły się z jaj. Przewodnicy opowiedzieli dzieciom o ich zwyczajach i sposobie spędzania zimy.

Wszyscy wspólnie z panią przewodnik zwiedzili ścieżkę edukacyjną „Dąb Dominik”, gdzie obejrzeliśmy ponad 300-letni pomnik przyrody oraz mogliśmy poznać roślinność występującą na torfowisku. Pani opowiedziała dzieciom, jak powstają torfowiska i pokazała, że pod cienką warstwą torfu i korzeni mchu są bagna. Dzieciom bardzo podobała się „ziemia, która się huśta”.

Wyjazd został współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach Gminy Łuków”.

 


Sprzątanie Świata


„Czysty Las – zdrowszy każdy z nas”; „Rodzice pomóżcie nam posprzątać las” te hasła widniały na plakatach, które wykonały przedszkolaki w celu zachęcenia rodziców do pomocy w „Sprzątaniu Świata”.

Zajęcia były współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach Gminy Łuków”.


Ognisko uczniów klasy 1


29 września uczniowie pod opieką wychowawczyni i rodziców spędzili miłe popołudnie, korzystając z gościnności państwa Wielgoszów. Było to pierwsze – integracyjne spotkanie połączone z Dniem Chłopaka. Na dzieci czekało ognisko oraz pyszny poczęstunek przygotowany przez mamy. Dzieci w tym dniu miały wiele atrakcji, z których mogły korzystać bez ograniczeń.


  Zajęcia edukacyjne - poznajemy „SORTOWIACZKA” I „ŚMIECIOŻERA”


We wrześniu odbyły się w przedszkolu warsztaty edukacyjne, na których dzieci poznały postacie „Sortowiaczka” i „Śmieciożera” oraz uczyły się segregować odpady podczas gry edukacyjnej „Sortowania odpadów”. Dzieci zrozumiały, że nie wszystkie odpady powinny trafiać do śmietnika. Są „śmieci”, które po przeróbce mogą jeszcze nam służy np. papiery, gazety, zeszyty, tektura, szklane słoiki i butelki oraz plastykowe opakowania. Segregując odpady, dbamy o środowisko i zmniejszamy ilość śmieci na wysypiskach, bo część z nich trafia do recyklingu. Na zakończenie zajęć przedszkolaki w grupach tworzyły portrety naszych bohaterów „Sortowiaczka” i „Śmieciożera”.

Zajęcia były współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach Gminy Łuków”.


Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka


Dyskoteka odbyła się 28.09.2016r. w godzinach popołudniowych. Podczas zabawy przy muzyce uczniowie prezentowali swoje umiejętności taneczne. Chłopcy przedstawiali własne układy, które oklaskiwali pozostali uczestnicy dyskoteki. W przerwach między pląsami odbywały się konkursy dla chłopców: zaplatanie warkocza, wiązanie krawata, rozpoznawanie marek samochodów, typowanie liczb. Uczestnicy zmagań i ich pomocnicy otrzymali słodkie upominki ufundowane przez opiekunki SU.


Ognisko integracyjne w grupie „BIEDRONKI”


22 września dzieci, rodzice i panie wychowawczynie bawili się wspólnie na ognisku integracyjnym zorganizowanym przy świetlicy w Ryżkach. Spotkanie rozpoczęło się od zabaw na placu, a następnie wspólnego pieczenia kiełbasek przy ognisku. Po obfitym posiłku, panie nauczycielki zaprosiły dzieci i rodziców do udziału we wspólnych konkurencjach sportowych. Były biegi na czas z dzieckiem na „barana”, biegi z piłką, strzały do bramki. Okazało się, że tatusiowie to super bramkarze i nie przepuszczą prawie żadnej bramki. Atrakcją ogniska stał się kład, którym przyjechał Maciek M. wraz z tatą. Dzięki uprzejmości wszystkie dzieci i panie wychowawczynie miały okazję skorzystać z przejażdżki kładem. Po tych atrakcjach zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Panie Aneta Łazuga i Edyta Bany serdecznie dziękują rodzicom odpowiedzialnym za organizację ogniska i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i porządkowanie miejsca po ognisku.   


ŚWIĘTO ZIEMNIAKA W RYŻKACH


18 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w festynie, który odbył się w Ryżkach. Solistki z klasy IV i VI zaśpiewały dwie piosenki: „Kameleon” i „Tyle słońca w całym mieście” z repertuaru Anny Jantar. Dziewczęta z zespołu tanecznego zatańczyły dwa tańce nowoczesne oraz taniec integracyjny „Belgijka” do którego zaproszono także publiczność.


Bezpieczna droga do szkoły


15 września 2016 r. z inicjatywy pani Izy Kostian przedstawicielki firmy "Mrówka" młodszych uczniów naszej szkoły odwiedziły przemiłe pluszaki wraz z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Łukowie w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.  Dzieci uczyły się, jak prawidłowo zachować się w pobliżu drogi oraz w czasie pieszej wędrówki do szkoły i do domu. Policjant zwrócił szczególną uwagę na noszenie elementów odblaskowych. Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na praktyczne wykorzystanie wiedzy. Dzieci w asyście policjanta, pani Izy oraz pracowitej Mrówki i Delfinka udały się na „pasy” znajdujące się tuż przy szkole. Dzieci doskonaliły umiejętność przechodzenia przez jezdnię, pamiętając o omówionych wcześniej zasadach. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał znaczki i opaski odblaskowe oraz książeczki do kolorowania przygotowane przez sklep Mrówka. Zachętą do stosowania się do poznanych przepisów były cukierki, którymi uczniowie zostali poczęstowani przez organizatorów.


Ognisko klasy 3


Spotkanie przy ognisku klasy III odbyło się 13 września na terenie Centrum Integracji Pokoleń w Ryżkach w godzinach popołudniowych. Wzięli w nim udział uczniowie, rodzice i inni członkowie rodzin oraz wychowawczyni – Zenobia Jakubiak . Chłopcy dużo czasu przeznaczyli na rywalizację drużyn w piłkę nożną. Dziewczynki prezentowały swoje umiejętności, ścigając się na rolkach. Odbyły się również wyścigi na torze przeszkód z wykorzystaniem ziemniaków. Gdy dzieci zgłodniały, piekły kiełbaski na ognisku oraz ziemniaczki w popiele. Pogoda była wspaniała, więc humory wszystkim dopisywały. Dzieci szalały do zmierzchu, a rodzice prowadzili rozmowy i bacznie obserwowali swoje pociechy. Była to wspaniała klasowa zabawa, pełna radości i swobody.


Drugoklasiści po lekcjach


Aktywny wypoczynek, dawka dobrego humoru i ciepło ogniska to najlepszy przepis na spędzenie wolnego czasu po zajęciach lekcyjnych. Uczniowie klasy drugiej wraz z rodzicami i wychowawczynią ostatnie dni lata wykorzystali, by razem spędzić czas na zabawach na boisku przy świetlicy w Ryżkach. Ogromną popularnością cieszyła się przejażdżka bryczką zorganizowana przez rodziców Julki Kicińskiej. Mamy chętnie przyjęły wyzwanie dziewczynek z drugiej klasy i pokonywały specjalnie przygotowane tory przeszkód. Konkurencja zakończyła się remisem. Rozegrany mecz piłki nożnej: dziewczyny (oczywiście, mamy też) - chłopcy, zakończył się zwycięstwem chłopców 4:3. Jednak nie wynik był najważniejszy, a fajna zabawa i praca zespołowa. Emocji było dużo, a czas upłynął - jak powiedziały dzieci- zbyt szybko. Na pewno taką imprezę wszyscy chętnie powtórzą. Bardzo dziękujemy za organizację ogniska wszystkim zaangażowanym rodzicom.


Sprzątanie Świata – Polska 2016


„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska.  Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

W naszej szkole akcja odbyła się 16 września. Uczniowie pod opieką nauczycieli sprzątali teren wokół szkoły, przydrożne rowy w stronę Ryżek i Czerśli, przystanki autobusowe oraz las w obu tych miejscowościach. Niestety nie wszyscy ludzie dbają o czystość środowiska i mnóstwo śmieci otacza nas dookoła.

My w przedszkolu i w szkole staramy się dbać o nasze środowisko cały rok. Trwa zbiórka zużytych  baterii, zbieramy nakrętki, segregujemy odpady w specjalne pojemniki znajdujące się na górnym korytarzu.

W TEN SPOSÓB DAJEMY DRUGIE ŻYCIE ODPADOM!


Akcja charytatywna  „Pomóż Danielowi zobaczyć świat”


Od początku roku szkolnego braliśmy udział w akcji charytatywnej Fundacji „Pomóż i TY”.  Akcja polegała na rozprowadzaniu cegiełek „ściąg”. Zakończyliśmy ją dnia 20. 09. 2016 r. Zebraliśmy kwotę 174 zł 10 gr.

Tegoroczna akcja miała na celu pomoc 19- letniemu Danielowi Czerniak, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Daniela i jego młodszego brata samotnie wychowuje matka. Chłopcu potrzebny jest rowerowózek, który ułatwi mu podróżowanie z najbliższymi i ukoi niepokój poprzez kontakt z naturą.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się do akcji.


Ognisko uczniów klasy 6


Piękne wrześniowe popołudnie szóstoklasiści wraz z wychowawczynią i rodzicami spędzili na terenie obiektów Centrum Integracji Pokoleń w Ryżkach. Czas upłynął im na wspólnych zabawach podczas których musieli wykazać się sprytem,  szybkością, logicznym myśleniem i umiejętnościami wokalnymi. Zmaganiom towarzyszyło mnóstwo emocji i śmiechu. W przerwie uczestnicy spotkania posilili się przygotowanymi przez rodziców kiełbaskami.

To było wyjątkowo miło spędzone popołudnie i może już wiosną uda się zorganizować kolejne takie spotkanie.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017


„Rok szkolny czas zacząć” – takie hasło widniało na dekoracji związanej z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Uroczystość odbyła się  1 września. Uczniowie pod kierunkiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego przygotowali część artystyczną, w której między innymi ujęte zostały treści związane z 77 rocznicą wybuchu II wojny światowej.

 Pani dyrektor Dorota Goławska szczególnie serdecznie powitała uczniów klasy I rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Wychowawcą nowej klasy została pani Beata Pilszyk. Pani dyrektor poinformowała zebranych o najważniejszych zmianach w organizacji nowego roku szkolnego i życzyła uczniom wielu sukcesów i zapału w zdobywaniu wiedzy, a nauczycielom - wyrozumiałości i cierpliwości.


Pamiętamy o przeszłości


Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego, cudownym babim latem. Jednak nie zawsze tak było…

Był taki wrzesień, kiedy klasy nie doczekały się uczniów…

1 września 1939 roku o świcie wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. Rozpoczęła się II wojna światowa.

Pamiętamy o tych wydarzeniach i z tej okazji została przygotowana okolicznościowa gazetka.

 


Wakacyjny festyn


27 sierpnia 2016 r. Przedsiębiorstwo Usług i Inżynierii Komunalnej w Łukowie zorganizowało Miejski Festyn Ekologiczny "Wakacje z PUIK" pod patronatem Burmistrza Łukowa Pana Dariusza Szustka.

Dziewczęta w składzie: Edyta Czyzio, Gabriela Kachniarz, Patrycja Muszyńska, Natalia Niewęgłowska, Monia Salvatore, Maja Sosnowska, Matylda Sosnowska, Oliwia Suska, Zofia Wiśniewska i Paulina Zdziebłowska pod opieką p. Anny Ciołek uświetniły festyn swoimi umiejętnościami tanecznymi. Zaprezentowały dwa tańce nowoczesne i taniec orientalny. Ponadto zatańczyły integracyjny taniec „belgijkę”, włączając do zabawy uczestników imprezy.

Za występy dziewczynki otrzymały drobne upominki, dyplomy i oczywiście, gromkie brawa.

Organizatorzy festynu zapewnili dzieciom wiele atrakcji. Nasze uczennice brały udział w konkurencjach sportowych: skokach w workach, skokach przez skakankę, kręceniu kółka hula-hop. Uczestniczki korzystały z przejażdżki kucykiem. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej. Oliwia Suska za wykonaną pracę plastyczną otrzymała nagrodę.

Sobotnie popołudnie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze. Dziewczynki zadowolone i uśmiechnięte wróciły do domów.